Menu Region

Prezydent i premier na szczycie

Prezydent i premier na szczycie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Prezydent Lech Kaczyński uważa, że dobrze się stało, iż na szczycie w Brukseli są on i premier. Donald Tusk powiedział natomiast, że Polska jest bardzo blisko kompromisu w sprawie pakietu energetyczno-klimatycznego.
Zdaniem prezydenta, polska delegacja jest wzmocniona dzięki obecności jego i szefa rządu. Miało to znaczenie zwłaszcza podczas negocjacji nad pakietem kiliamtyczno-energetycznym. Lech Kaczyński podkreślił, że w polskiej delegacji nie ma żadnych różnic zdań, choć reprezentuje ona różne obozy polityczne.

Prezydent powiedział, że trzyma kciuki za sukces Polski w negocjacjach dotyczących pakietu klimatycznego.
Zdaniem premiera, szansa na porozumienie jest bardzo duża. Donald Tusk zastrzegł jednak, że jest jeszcze za wcześnie, by stawiać kropkę nad "i". Premier powiedział, że porozumienie jest już uzgodnione i jesteśmy o krok od sukcesu, ale będzie o nim można mówić dopiero wtedy, gdy zostanie sporządzony odpowiedni dokument. Wszystko wskazuje na to, że Polska uzyskała 7 dodatkowych lat częściowych ulg w płaceniu za prawo do emisji CO2. Prawdopodobnie polskich negocjatorów zadowoli także budżet mechanizmu solidarnościowego, z którego ma czerpać energetyka państw uboższych.

Premier spotkał się z szefami rządów ośmiu państw, które walczyły razem z nami o korzystny kształt pakietu klimatyczno-energetycznego. Donald Tusk dziękował za pomoc szefom państw Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich, Rumunii i Bułgarii. Dodał, że zaproponował im, aby dokonać natychmiastowego przeglądu wszystkich przepisów Unii Europejskiej, utrudniajcych działalność przedsiębiorcom. Zdaniem Tuska, na czas kryzysu możnaby zawiesić działanie niektórych regulacji, ale będzie do tego potrzebny wspólny lobbing państw środkowoeuropejskich. Tusk wyraził nadzieję, że "grupa 9" będzie w stałym kontakcie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się