18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

II RP może nie była silna armią, ale mocno stała w architekturze [ZDJĘCIA]

Sylwia Arlak, dziennikarka działu Kultura
Drapacz chmur w Katowicach powstał w ciągu pięciu lat
Drapacz chmur w Katowicach powstał w ciągu pięciu lat fotopolska.eu
Lata 20. i 30. to seria sukcesów polskich architektów i twórców designu. Były też udane rozwiązania techniczne

Pawilon polski na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w 1925 roku w Paryżu zrobił furorę i został obsypany nagrodami. Obiekt autorstwa Józefa Czajkowskiego (nagrodzonego zresztą Grand Prix) przykuwał uwagę i wzbudzał entuzjazm gości wystawy. Z jednej strony zaskakiwał formą, ale z drugiej idealnie wpasował się w nowy trend, który właśnie podczas tej wystawy zyskał popularność - art déco. - Ten sukces zaowocował powstaniem spółdzielni artystycznej Ład, założonej przez autorów pawilonu, profesorów i studentów warszawskiej Akademii, wtedy jeszcze Szkoły, Sztuk Pięknych - mówi nam Anna Rudzka, historyk sztuki.

Podobnych osiągnięć Polska okresu międzywojennego miała więcej. - Mało kto dziś pamięta, że w tamtym okresie znakomicie rozwijała się rzeźba. Nowością było pojawienie się grupy utalentowanych kobiet rzeźbiarek reprezentujących różne trendy: od awangardy do nowego klasycyzmu - dodaje Rudzka.

Wrażenie robiła ówczesna architektura. - Osiedla robotnicze, eleganckie domy z apartamentami, mieszkania i nieduże wille dla inteligencji dziś odkrywamy jeszcze raz. A czy nie warto przypomnieć naszych dekorowanych przez najlepszych artystów transatlantyków, które słusznie nazywano pływającymi ambasadorami Polski? - pyta retorycznie Rudzka.

- Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. i przez jej pierwsze dziesięciolecie ówczesna architektura była ukłonem w stronę tradycji - mówi Krzysztof Mordyński, historyk sztuki i organizator wystawy "Architektura Polski niepodległej'' w Muzeum Niepodległości w Warszawie. - Obowiązywał styl tradycyjny, w tym klasycyzm akademicki, a jego przykładem może być monumentalny budynek - Pocztowa Kasa Oszczędności w Krakowie - tłumaczy.

Wszystko zmieniło się w latach 30., kiedy zaczęto poszukiwać nowoczesności, a w architekturze i urbanistyce rozwijały się funkcjonalizm oraz modernizm. - W tym czasie wykorzystywano nowe materiały: stal, beton. Przykładem takiej nowoczesnej architektury jest Prudential, najwyższy w tamtym czasie wieżowiec Warszawy - mówi Mordyński. Na Śląsku w tym czasie wzniesiono w stylu funkcjonalizmu m.in. drapacze chmur, wzorowane na tych amerykańskich, m.in. w Chorzowie (róg dzisiejszych ulic Zwycięstwa i Wolności) oraz w Katowicach (dzisiejsza ul. Żwirki i Wigury).

Sukcesy II RP to nie tylko architektura i design. Powstały samoloty RWD, bombowce i myśliwce. Zbudowano także najwyższy na świecie maszt nadawczy radiostacji w Raszynie. W 1926 r. została uruchomiona pierwsza rozgłośnia i stacja nadawcza Polskiego Radia w Warszawie. Zbudowany zaś w 1931 r. maszt we wsi Łazy k. Raszyna był najsilniejszą wówczas radiostacją na świecie.


*Wyszedł ze szpitala i zmarł. Zwłoki znaleziono po roku 35 m od szpitala
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]
*Zmiana opon na zimowe obowiązkowa. ZOBACZ GDZIE i DLACZEGO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: II RP może nie była silna armią, ale mocno stała w architekturze [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl