Menu Region

Nowe zdjęcia zmasakrowanych zwłok ze Smoleńska na blogu...

Nowe zdjęcia zmasakrowanych zwłok ze Smoleńska na blogu Sizycha. "Gorożanin iz Barnauła" zatrzymany?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Barbara Dziedzic

Prześlij Drukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Nowe zdjęcia zmasakrowanych zwłok ze Smoleńska na blogu Sizycha. "Gorożanin iz Barnauła" zatrzymany? Nowe zdjęcia zmasakrowanych zwłok ze Smoleńska na blogu Sizycha. "Gorożanin iz Barnauła" zatrzymany?

(© AP Photo/Mikhail Metzel)

W internecie po raz kolejny pojawiły się nowe drastyczne zdjęcia ze Smoleńska. Zostały opublikowane na blogu rosyjskiego internauty Antona Sizycha, podpisującego sie pseudonimem "Gorożanin iz Barnauła". - Zdjęcia zostały zabezpieczone. ABW ponownie zwróciła się z prośbą o ich usunięcie z serwerów amerykańskich - mówi w rozmowie z "Polską" rzecznik ABW Maciej Karczyński. O sprawie Agencja niezwłocznie poinformowała prokuraturę.
Podobna procedura miała miejsce pod koniec października, kiedy w sieci po raz pierwszy pojawiły się takie fotografie. Agencja skontaktowała się ze służbami krajów, na serwerach których opublikowano zdjęcia. Po interwencji ABW strony rosyjska oraz ukraińska zostały zablokowane. Blog został jednak przeniesiony na amerykańskie serwery, przez co interwencja ze strony polskich służb jest ograniczona.
W sprawie głos zabrało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Szef MSZ Radosław Sikorski zaapelował do polskich mediów, aby ich nie publikowały. Ministerstwo poinformowało także ambasadora Rosji, że Polska oczekuje ukarania winnych wycieku drastycznych fotografii. Komitet śledczy (odpowiednik polskiej prokuratury - red.) oświadczył z kolei, że nie są to zdjęcia z jego śledztwa. W sprawie wycieku zdjęć zainterweniowali również prokurator generalny Andrzej Seremet i minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Opozycja ostro krytykuje wczorajszy incydent. - To oczywiste, że za pojawieniem się tych zdjęć stoją rosyjskie służby specjalne - komentuje Zbigniew Girzyński (PiS). Jego zdaniem strona rosyjska udowadnia w ten sposób, że Polska nie jest w stanie zareagować oraz próbuje skłócić i tak podzielonych polityków.

Karczyński: ABW zabezpieczyła zdjęcia i interweniowała w sprawie ich usunięcia z serwerówBlog, na którym opublikowano zdjęcia, należy do Antona Sizycha z Barnaułu, w Kraju Ałtajskim na Syberii. Nie jest to zresztą jedyna strona, na której pisze. Sizych posiada też konta na najbardziej znanych portalach społecznościowych. Zwykle podpisuje się w nich jako "Gorożanin iz Barnauła". Sizych informuje jedynie, że ma 51 lat i jest żonaty.

Na blogu wśród komentarzy pojawiła się także informacja, że jego autor 6 listopada został zatrzymany i przesłuchany przez rosyjski Komitet Śledczy. Internautka, która o tym informuje, twierdzi, że najpierw w domu Sizycha został odłączony internet. Został on poinformowany o tym, że aby go ponownie podłączyć, ma się stawić pod dany adresem. Gdy to zrobił, na miejscu miało się okazać, że chodziło o przesłuchanie. Internautka informuje, że został on zwolniony do domu.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZDJĘCIACH ZE SMOLEŃSKA I BLOGERZE ANTONIM SIZYCHU

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.