Menu Region

Sarkozy upomina Kaczyńskiego: Niech pan się nie chowa za...

Sarkozy upomina Kaczyńskiego: Niech pan się nie chowa za plecami Irlandczyków

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Między Polską i Francja doszło do kolejnej różnicy zdań w sprawie Traktatu Lizbońskiego. Według polskich źródeł dyplomatycznych, prezydent Nicolas Sarkozy miał upomnieć polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego za to, że nie podpisał jeszcze unijnego dokumentu. - Niech pan się nie chowa za plecami Irlandczyków, Europa potrzebuje tego Traktatu - miał powiedzieć Sarkozy.
To zdarzenie wywołało falę komentarzy. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering przyznał rację prezydentowi Sarkozy'emu. - Jeśli dany kraj podpisał Traktat w Lizbonie 13 grudnia ubiegłego roku i jeśli obie izby parlamentu w tym kraju, tak jak stało się to w Polsce, ratyfikowały Traktat, to logicznym jest, że ten dokument powinien zostać ostatecznie podpisany. Taki podpis to bowiem spełnienie tego, co się obiecało - stwierdził Poettering w rozmowie z dziennikarzami.


Rzecznik Lecha Kaczyńskiego Michał Kamiński zaprzeczył wersji wydarzeń podawanych przez polskie źródła dyplomatyczne. Stwierdził, że Nicolas Sarkozy wypowiedział słowa o Traktacie nie pod adresem polskiego prezydenta, ale do wszystkich uczestników szczytu. Równocześnie Kamiński skrytykował wypowiedź Hansa Gerta-Poetteringa.

- Pan Poettering nie jest od tego, żeby pouczać polskiego prezydenta ani od interpretowania polskiej konstytucji - powiedział. Dodał, że Unia Europejska to 27 państw, a nie Niemcy i 26 pozostałych. Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak nie chciał komentować sprawy. Podkreślił natomiast, że nasz kraj powinien jak najszybciej podpisać dokument. - Polska nie powinna być zawalidrogą w Unii Europejskiej - stwierdził Nowak.

Polska jest jednym z kilku krajów, które jak dotąd nie ratyfikowały Traktatu Lizbońskiego. Dokument odrzuciła już Irlandia, a polski prezydent zapowiedział, że nie podpisze Traktatu, dopóki Irlandia nie zmieni swojej decyzji.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się