Menu Region

Śledztwa stoją w miejscu, bo brak pieniędzy na ekspertyzy

Śledztwa stoją w miejscu, bo brak pieniędzy na ekspertyzy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Krajewski, Mariusz Jałoszewski

2Komentarze Prześlij Drukuj
Z powodu braku pieniędzy przestępcy cieszą się wolnością, bo dochodzenia stoją w miejscu lub ciągną się w nieskończoność.
Zdarza się, że prokuratorzy umarzają śledztwa nawet w tak poważnych sprawach jak gwałt na małym chłopcu. Bo nie stać ich na zlecenie ekspertyz kryminalistycznych. "Polska" ujawnia przerażający obraz pracy służb dochodzeniowych. Dotarliśmy do listu techników kryminalistyki policji, którzy napisali poufny list do komendanta głównego gen. Andrzeja Matejuka.

Alarmują w nim: Jest nas za mało, pracujemy nawet ponad 70 godzin tygodniowo, nie ma sprzętu, odczynników, czasem brakuje nawet jednorazowych rękawiczek.
- Bez rękawiczek przeprowadzałem oględziny zwłok, które były już w fazie zaawansowanego rozkładu. Później bałem się przytulać swoje dziecko - mówi nam policjant ze Śląska, zastrzegając nazwisko do wiadomości redakcji.

Kryminalistycy zgodnie przyznają, że jest ich za mało. Choć w całym kraju jest ich 1820, to rok temu przeprowadzili ponad 250 tys. oględzin i badań. Jednocześnie w liście do komendanta piszą, że brakuje im sprzętu laboratoryjnego oraz odczynników. Na stronach Internetowego Forum Policyjnego technik o nicku &Papajw napisał: "Na wszystkim robimy oszczędności, wiele podstawowych artykułów kupujemy za własne pieniądze, ale czy ktoś z kontroli chociaż raz zwrócił uwagę i prześledził, na ile bzdurnych zdarzeń skierowano grupy oraz techników kryminalistyki".

Efekt oszczędności w policji jest taki, że skomplikowane ekspertyzy zlecane są w wyjątkowych sytuacjach. Wyjątkowo skandaliczny przypadek miał miejsce w Gdańsku. W kwietniu w okolicach stadionu Lechii zgwałcono 9-letniego chłopca, który szedł do kościoła na próbę przed pierwszą komunią.

Policjanci zebrali ślady, stworzyli portret pamięciowy, wytypowali kilkunastu podejrzanych. Udało się wyizolować DNA sprawcy, ale we wrześniu prokuratura umorzyła śledztwo. Wśród tych kilkunastu sprawcy bowiem nie było. Trzeba byłoby wytypować kolejną grupę i przeprowadzać kolejne analizy DNA, tymczasem koszt jednej próbki to ok. 250 zł.

Śledztwo na szczęście toczy się dalej, bo prokuratura okręgowa zakazała przerywać poszukiwań pedofila. Według informacji "Polski" nie bez znaczenia były interwencje policjantów i pracowników Zakładu Medycyny Sądowej z Gdańska.
1 3 »
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

oględziny

+7 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

technik (gość)  •

Jestem technikiem i cos o tym wiem ale niech społeczeństwo sie też dowie że technikowi na rok przydziela sie 12 par rękawiczek jednorazowych - więc nie jest smieszne ze ktos wykonuje oględziny zwłok bez rekawiczek

odpowiedzi (0)

skomentuj

j/w

+7 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zatroskany (gość)  •

Punkt III.

Powodowani troską o prawidłową i jak najskuteczniejszą realizację postawionych przed służbą techniki kryminalistycznej zadań, jak również zapewnienia prawidłowej i sprawnej realizacji ustawowych zadań Policji, My - Referenci / Asystenci/ Specjaliści Techniki kryminalistycznej dostrzegamy możliwość usprawnienia działania służby TK w KP/KPP/KMP jak również podniesienia własnej satysfakcji z pełnionej służby bez tak karkołomnej reformy jak proponowana.

UWAŻAMY ŻE NALEŻY :

1. Przywrócić zasadę merytorycznej podległości ogniw TK w KP/KPP/KMP Laboratoriom Kryminalistycznym KWP.
2. Wyodrębnić służbę TK ze struktur wydziałów dochodzeniowo-śledczych i UTWORZYĆ NOWE STRUKTURY pionu Techniki Kryminalistycznej przy zachowaniu podległości kadrowej i dyscyplinarnej I Z-cy KPP/KMP.
3. Stworzyć możliwość awansu pionowego w ogniwach TK - KP/KPP/KMP. Podniesie to prestiż służby TK w Policyjnym systemie zaszeregowania oraz umożliwi podwyższanie kwalifikacji zawodowych funkcjonariuszy TK w Wyższej Szkole Policji.
4. Nie tworzyć etatu o nazwie TECHNIK KRYMINALISTYKI w 5 gr. – ogranicza on możliwość awansu pionowego Funkcjonariuszy TK.
5. Opracować ramowy katalog zdarzeń, przy których niezbędny będzie udział funkcjonariusza techniki kryminalistycznej. W/w katalogu wydzielenie kategorii zdarzeń, gdzie podstawowe czynności ujawniania, zabezpieczania śladów, dowodów rzeczowych mogą być dokonywane przez policjanta pionu dochodzeniowego.
6. Ponownie opracować zakres obowiązków dla funkcjonariuszy TK z uwzględnieniem, że jako Specjalista w zakresie prowadzonych czynności uprawniony jest do podejmowania decyzji o rodzaju i zakresie tych czynności. Ograniczenie możliwości stosowania ostatniego punktu zakresu obowiązków, mówiącego o wykonywaniu innych poleceń przełożonego - do poleceń mających wyraźny związek z kartą stanowiska.
7. Opracować katalog standardowego wyposażenia sprzętowego ogniwa TK (podstawa to ambulans TK, którego zakup mógłby być finansowany z budżetów gmin, powiatów, funduszy UE).
8.Stworzenie podstaw prawnych do finansowego rozliczania tzw. nadgodzin i pracy w porze nocnej, w święta, na zasadach kodeksu pracy (dot. wszystkich policjantów).
9. Przywrócenie urlopów (5-13 dni)za pracę w warunkach szkodliwych (np.na chwilę obecną nie jest do końca znany skład i szkodliwość proszków typu sadza czy argentorat, a nałożony przepisem obowiązek badania środowiska pracy nie jest realizowany przez przełożonych).
10. Zagwarantowanie w siedzibach służb TK warunków zgodnych z przepisami BHP i UE.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zwracamy się z prośbą do Pana o rozpatrzenie możliwości wprowadzenia proponowanych przez nas zmian (patrz punkt III) w celu uzdrowienia obecnego, patologicznego stanu rzeczy w jakiej znajduje się służba Techniki Kryminalistycznej w polskiej policji. Naszym zdaniem realizacja powyższych postulatów daje podstawy stworzenia profesjonalnego i nowoczesnego pionu Techniki Kryminalistycznej.
My funkcjonariusze służby Techniki Kryminalistycznej jesteśmy gotowi do rozmów z 01 KGP nad poprawą tej sytuacji.

odpowiedzi (0)

skomentuj