Menu Region

Wiktor Świetlik: Unia Europejska kontra UE

Wiktor Świetlik: Unia Europejska kontra UE

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Wiktor Świetlik, komentator "Polski"

Prześlij Drukuj
Dzisiejsza Unia Europejska przypomina staroitalskiego boga Janusa, który miał dwie twarze - jedną zwróconą w przyszłość, drugą w przeszłość.
W tym przypadku pierwsza twarz jest nader zachęcająca, ale druga potrafi sprawić, że ciarki przechodzą po plecach. Pierwszą - dobrą twarz - Unia pokazała podczas negocjacji w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego. Miejmy nadzieję, że dzisiejszy szczyt będzie kontynuacją tego stylu.

To możliwość budowania koalicji - w ciągu kilku miesięcy udało nam się stworzyć całkiem silną grupę nacisku. To szacunek dla partnerów i różnic. To zdolność do dyskusji, kompromisu. To zasada solidarności europejskiej, która nakazuje odpuścić czasem na rzecz innych, nawet jak się jest największym płatnikiem europejskiego budżetu.

To także wsłuchiwanie się w głos obywateli państw, a nie przechodzenie nad nimi za pomocą pisanej za biurkiem dyrektywy.
Dlatego dziś na szczycie Brukseli ważną rolę odgrywa nie tylko to, co w sprawie rozwiązań prowadzących do podwyżek cen prądu powiedzą politycy. Liczą się też firmy zatrudniające tysiące ludzi, które alarmowały w tej sprawie. Liczy się Solidarność, która interweniowała w interesie pracowników i ich rodzin. W tych wszystkich sprawach cała Unia potrafiła słuchać, rozumieć, dyskutować.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się