Menu Region

Telewizja w komórce w przyszłym roku

Telewizja w komórce w przyszłym roku

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Bójko

Prześlij Drukuj
O koncesję na telewizję w komórce wspólnie ubiegają się największe firmy telekomunikacyjne. Era, Orange, Play i Plus stworzyły spółkę, która startuje w konkursie Urzędu Komunikacji Elektronicznej o koncesję na telewizję DVB-H.
Wczoraj Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta dał spółce zielone światło, stwierdzając, że jej powstanie nie zaszkodzi konkurencji.

Mobilna telewizja cyfrowa będzie zupełnie nową usługą w Polsce. To z punktu widzenia konsumenta właściwie zwykła telewizja, z tym że jej parametry techniczne pozwalają na odbiór za pomocą na przykład specjalnego telefonu komórkowego lub innego kieszonkowego urządzenia o stosunkowo małej i słabej baterii.

Tę technologię na świecie dopiero się oswaja. Najdłużej istnieje w Azji Południowo--Wschodniej: w Korei od 2005 r., w Japonii od 2006 r. Od roku 2006 zaczęto też udostępniać telewizję dla komórek w Europie. W ciągu ostatnich dwóch lat zaczęto ją komercyjnie nadawać w Finlandii, we Włoszech, Francji, w Albanii, Irlandii, Estonii, Holandii, Szwajcarii i Rosji.

W Polsce taka usługa powinna być dostępna w pierwszej połowie przyszłego roku. Do 15 stycznia mogą napływać zgłoszenia na konkurs UKE. Mobilna telewizja zaczęłaby nadawać najpóźniej w czerwcu. Do końca roku 2009 byłaby osiągalna w dziesięciu miastach, rok później - w 31, a od roku 2015 na terenie całego kraju.

Koszt uruchomienia mobilnej telewizji może wynieść 100-200 mln euro. Tak w każdym razie szacuje konsorcjum Telekomunikacji Polskiej, Plusa, Ery i Playa.

Nie wiadomo na razie, czy będzie to usługa płatna, czy też utrzymywana tylko z reklam. Na świecie nadawcy telewizji mobilnych na ogół po prostu kopiują sposób działania tradycyjnej telewizji. Na przykład austriacki Drei nadaje 25 darmowych kanałów, a obok nich proponuje płatny kanał filmowy Showtime.

Niezależnie od tego, czy sama usługa jest płatna, by oglądać mobilną telewizję, musimy posiadać komórkę przystosowaną do odbioru DVB-H. Na razie byłby to duży wydatek, np. jedyny taki aparat Nokii kosztuje bez promocji blisko 2 tys. zł. To jednak wpływ ciągle małej popularności tej usługi w Europie. W Korei 60 proc. nowych komórek potrafi odbierać telewizję cyfrową.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się