Menu Region

Nowa partia eurosceptyków

Nowa partia eurosceptyków

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Štěpán Plaček "Deník"

Prześlij Drukuj
Na czeskiej scenie politycznej pojawi się wkrótce nowa prawicowa partia. Politolodzy nie wróżą jej jednak sukcesu.
Negatywny stosunek do Unii i odrzucanie traktatu lizbońskiego to za mało, aby stworzyć partię. Tak czescy eksperci i niektórzy politycy oceniają zamiary Petra Macha, dyrektora Centrum Ekonomii i Polityki. Według Macha, wieloletniego współpracownika prezydenta Václava Klausa, nowa formacja ma rację bytu i będzie starała się dostać do parlamentu.

- W praktyce Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) oddala się od prawicowej polityki.
Dotyczy to na przykład niedostatecznego obniżenia podatków - mówi Mach. Priorytetami będzie także przeciwstawienie się traktatowi lizbońskiemu i wprowadzeniu w Czechach wspólnej europejskiej waluty. Oficjalnie nowa partia zostanie zaprezentowana na przełomie roku.

- Na prawo od ODS nie ma miejsca dla samodzielnej partii politycznej. Myślę, że ten pomysł jest niepoważny - twierdzi Marek Benda, poseł ODS. Zdaniem politologa Jana Kubáčka nowej partii brakuje wyrazistości i nie sądzi on, by skusiła kogoś z szeregów ODS.

Nowe ugrupowanie, które chce współpracować z irlandzkim ruchem eurosceptycznym Libertas, może liczyć na wsparcie ze strony prezydenta Václava Klausa. Podczas zjazdu ODS, który miał miejsce w ostatni weekend, zrezygnował on z honorowego przewodnictwa partii, którą zakładał w pierwszej połowie lat 90. Według Kubáčka Klaus nie jest twarzą, która gwarantuje sukces wśród wyborców.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się