Menu Region

Pakiet klimatyczny będzie odrzucony albo rozwodniony

Pakiet klimatyczny będzie odrzucony albo rozwodniony

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksander Smolar

Prześlij Drukuj
Ambitne cele ekologiczne narzucone przez Unię nie są tylko problemem bazującej na węglu Polski, ale i bogatych krajów - pisze Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego
Cała Unia Europejska dyskutuje teraz nad pakietem energetyczno-klimatycznym. Widzę dwie możliwości rozwiązania tej sprawy. Może dojść do porozumienia, ale podpisany będzie bardzo "rozwodniony" pakiet, który zachowa tylko pozory sukcesu, lecz nie poprawi stanu środowiska.

Porozumienia może też nie być w ogóle. Pakiet w swoim pierwotnym kształcie budzi przecież silny opór wielu krajów europejskich, w tym Polski. I rzeczywiście, handel uprawnieniami do emisji CO2 na zaproponowanych warunkach jest zagrożeniem dla takiej gospodarki jak nasza, opartej niemal w całości na węglu.

Pakiet nie podoba się jednak również takim krajom jak Włochy i Niemcy.
Kryzys gospodarczy sprawił bowiem, że w tych państwach również przesunęły się akcenty - z ekologii na ratowanie miejsc pracy. Zbyt ambitne cele tego pakietu stanowią problem nawet dla bogatych państw europejskich. Choć oczywiście kompromis w tej dziedzinie byłby ze wszech miar pożądany.

W długofalowym interesie wszystkich krajów Europy - w tym Polski - leży przecież, aby zniszczone środowisko nie ograniczało naszej jakości życia i nie spowalniało rozwoju gospodarczego. Chodzi tu więc nie tylko o kompromis pomiędzy państwami, ale i pomiędzy różnymi potrzebami. Z jednej strony chodzi o wciąż niezaspokojoną potrzebę rozwoju, a z drugiej o potrzebę długofalowej troski o środowisko.

W każdym razie trudno sobie wyobrazić w takich warunkach rozwój bez postępu w energetyce nuklearnej. I tu dochodzimy do Francji, która jeśli chodzi o technologie elektrowni atomowych, znajduje się w awangardzie Europy. Na przeciwnym biegunie znajdują się Niemcy, w których obowiązuje zakaz budowania tego typu elektrowni, a dotychczasowe są zamykane.

Błędem byłoby jednak patrzenie na sprawę sprzedaży technologii atomowej jako na jedyny cel kończącej się prezydencji francuskiej. To półrocze można jednak określić z angielska jako damage limitation, czyli ograniczanie katastrofy.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się