Menu Region

Mniej latamy w czasie kryzysu

Mniej latamy w czasie kryzysu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Dominiak

Prześlij Drukuj
W listopadzie nastąpił znaczny spadek liczby pasażerów obsługiwanych w polskich portach lotniczych. W Poznaniu czy Wrocławiu w ostatnim miesiącu obsłużono ok. 25 tys. osób mniej niż w październiku. W Katowicach w tym samym okresie ubytek podróżnych wyniósł aż 33 tys.
Nawet na warszawskim Okęciu najprawdopodobniej nie uda się w tym roku obsłużyć zakładanej liczby 10 mln pasażerów.

Analitycy nie mają wątpliwości, że to coś więcej niż tylko sezonowy spadek ruchu lotniczego. - Przewoźnicy ograniczają liczbę połączeń, zawczasu przygotowując się na ciężkie czasy - mówi Marek Sławatyniec, ekspert branży lotniczej z doradczej firmy Aviareps. Efekt? W ostatnim czasie sporadycznie ogłasza się nowe trasy.

Jeśli już do tego dochodzi, to robią to jedynie linie o najsilniejszej pozycji finansowej, takie jak Emirates wśród tradycyjnych przewoźników czy Norwegian wśród low-costów. Ten ostatni jako jedyny zapowiedział w ostatnich tygodniach nowe połączenie do Polski z utworzonej ostatnio bazy w Kopenhadze do Krakowa.

Nadciągający kryzys finansowy spowodował, że nie tylko linie lotnicze tną koszty i ograniczają liczbę połączeń. Również konsumenci rzadziej decydują się na podróż, i to nie tylko w naszym kraju. - W związku z recesją w Europie i spodziewanym spadkiem liczby pasażerów z tamtejszych portów do Polski w przyszłym roku sytuacja z pewnością się pogorszy - prognozuje Marek Sławatyniec.

Z tego powodu liczba dostępnych połączeń może jeszcze bardziej spaść. Węgierski Wizz Air już teraz protestuje przeciwko planom likwidacji przeznaczonego dla klientów linii niskokosztowych terminalu Etiuda na warszawskim Okęciu i przeniesieniu rejsów na droższy Terminal 1 lub 2. Z Etiudy Wizz Air obsługuje aż 16 tras i jeśli koszty wzrosną, to będzie zmuszony do likwidacji części z nich.

Rachunek jak zwykle zapłacą pasażerowie - będzie mniej lotów do wyboru, a na pozostałe rejsy zamiast 30 zł opłaty lotniskowej na Etiudzie będzie trzeba od 1 kwietnia 2009 r. zapłacić 60 zł.
Współpraca Magda Olczak

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się