Menu Region

Chiny: Apel o zwiększenie swobód obywatelskich

Chiny: Apel o zwiększenie swobód obywatelskich

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Ponad 300 chińskich działaczy społecznych zaapelowało do komunistycznych władz o zwiększenie swobód obywatelskich. Apel, nazwany Kartą'08, opublikowano w Internecie w przeddzień 60. rocznicy przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Dwoje sygnatariuszy zatrzymała chińska policja.
W dokumencie umieszczono 19 postulatów. Jeśli zostałyby spełnione, to Chiny stałyby się państwem bardziej dbającym o prawa swoich obywateli. "Chińska Karta promuje te same idee i wartości, które zapisane zostały w Deklaracji Praw Człowieka" - powiedział prawnik Mo Shaoping, jeden z sygnatariuszy dokumentu. Dodał, że żaden z postulatów nie godzi w chińską konstytucję.

Na razie nie wiadomo, jak na apel zareagują chińskie władze. W przeddzień jego opublikowania zatrzymano dwoje sygnatariuszy. Na 12 godzin został zatrzymany jeden z chińskich opozycjonistów Zhang Zhuhua. Na przesłuchania trafił także profesor Liu Xiaobo, który z powodu udziału w protestach na Placu Tiananmen w 1989 roku spędził 20 miesięcy w więzieniu. Na razie nie wiadomo, czy wyszedł na wolność.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się