Menu Region

Opryszczkę i chorobę Alzheimera wywołuje ten sam wirus?

Opryszczkę i chorobę Alzheimera wywołuje ten sam wirus?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Brytyjscy naukowcy sugerują, że wirus wywołujący opryszczkę może także przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera. Według nich odkrycie to może w dalszej przyszłości pomóc w leczeniu demencji.
Bolesne pęcherzyki opryszczki wargowej wywołuje wirus z grupy herpes. Występuje on bardzo często - w Europie nosicielami jest od 50 do 80 procent mieszkańców. Naukowcy z Uniwersytetu Manchesterskiego dowodzą, że wirusy - oprócz opryszczki - przyczyniają się do powstawania w mózgu białkowych płytek.

Prowadzą one do obumierania komórek nerwowych i do otępienia. Zdaniem ekspertów dzięki temu odkryciu w przyszłości demencję będzie można być może leczyć za pomocą leków antywirusowych.

Nieuleczalna dziś choroba Alzheimera staje się na Zachodzie coraz większym problemem - wraz ze starzeniem się społeczeństw przybywa chorych na nią. Obecnie na świecie jest ich ponad 26 milionów. Liczba ta może wzrosnąć do połowy wieku nawet czterokrotnie.

W Polsce liczbę osób z chorobą Alzheimera szacuje się na ponad 200 tysięcy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się