Menu Region

Chińczycy dofinansują nepalską armię

Chińczycy dofinansują nepalską armię

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Nepal otrzyma z Chin ponad dwa i pół miliona dolarów na modernizację armii. Porozumienie w tej sprawie podpisano w Kathmandu podczas wizyty przedstawicieli chińskiego resortu obrony w Nepalu.
Według oficjalnego komunikatu Chiny nie będą finansowały zakup uzbrojenia nepalskiej armii. Chińska pomoc ma zostać wykorzystana jedynie na zakup wyposażenia nepalskiego wojska.

Minister obrony Nepalu oczekuje ponadto od Chin pomocy w integracji oddziałów maoistycznej partyzantki z regularną armią. Władzom nepalskim chodzi przede wszystkim o zapewnienie maoistycznym partyzantom możliwości przeszkolenia w oddziałach armii chińskiej w taki sposób, by mogli oni w przyszłości stać się żołnierzami regularnej armii nepalskiej.

Prośba o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii spotkała się z pozytywnym przyjęciem Chin. Władze Nepalu podkreśliły przy okazji, iż nie mają zamiaru prosić Chin o jakąkolwiek mediację w sprawie granicznych sporów z Indiami.

Według indyjskich komentatorów zwiększające się wpływy militarne Chin w Nepalu mogą być niekorzystnie dla równowagi strategicznej w Azji południowej. Indie i Chiny od dawna rywalizują o wpływy polityczne i militarne na terenie Nepalu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się