Menu Region

Sarkozy ustępuje Tuskowi

Sarkozy ustępuje Tuskowi w nadziei na atomowy biznes

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jakub Mielnik

Prześlij Drukuj
Walka o przyszłość polskiej energetyki wkracza w decydującą fazę. Wszystko z powodu pakietu klimatycznego, który forsuje Unia Europejska.
Proponowane w nim wyśrubowane regulacje ekologiczne promują rozwój elektrowni atomowych. Rząd Polski grozi zawetowaniem pakietu, jeśli nie zostaną w nim zawarte zapisy umożliwiające sfinansowanie budowy cywilnych reaktorów atomowych ze środków Unii Europejskiej.

Goszczący w sobotę w Gdańsku prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który przewodzi Unii, wyjechał z Polski z misją przekonania europejskich partnerów do polskich postulatów.
Polska, a także kraje bałtyckie, Czechy, Rumunia i Bułgaria obawiają się, że wprowadzenie od 2013 roku wolnego handlu pozwoleniami na emisję CO2 doprowadzi do zapaści opartą na węglu energetykę w całym regionie.
Sarkozy przywiózł do Gdańska propozycję wprowadzenia okresu przejściowego dla państw Europy Środkowej. Miałyby one czas do 2016 roku na modernizację nieekologicznych elektrowni.

Zdecydowany opór Donalda Tuska, którego wspierali szefowie rządów innych krajów nowej Unii, zmusił Sarkozy'ego do ustępstw. Francuski prezydent przyjął postulat dostosowania unijnych regulacji ekologicznych do technologii, które są powszechnie dostępne w tej części Europy. Jest także zgoda na przedłużenie okresu przejściowego, w którym Polska ma być wyłączona z surowych regulacji pakietu klimatycznego.

- W rozmowach pojawił się rok 2020. To znaczny postęp w stosunku do 2016 - mówi "Polsce" Mikołaj Dowgielewicz, uczestniczący w negocjacjach z ramienia Komitetu Integracji Europejskiej.
Przedłużenie okresu przejściowego dawałoby nam czas na modernizację, która zakłada m.in. rozwój energetyki jądrowej. O tym, że decyzja polskich władz w tej sprawie jest już w zasadzie podjęta, pisaliśmy w sobotnim wydaniu naszego dziennika.

- Pośpiech, z jakim Paryż chce domknąć negocjacje w sprawie pakietu klimatycznego, to nie tylko kwestia honoru prezydencji francuskiej. Jest pewna sprzeczność w fakcie, że regulacje torujące drogę energetyce jądrowej są forsowane przez kraj będący liderem w tej dziedzinie - mówi "Polsce" Jacek Saryusz-Wolski, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego.
Budowa elektrowni atomowych jest droga i czasochłonna. Litwini, którzy kilka tygodni temu zaakceptowali plan budowy nowej atomówki, zamierzają uruchomić ją do 2015 roku.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się