Menu Region

Beata Tomaszkiewicz: Pokrętne tłumaczenia

Beata Tomaszkiewicz: Pokrętne tłumaczenia

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Redaktor działu pieniądze

Prześlij Drukuj
"Szanowni Państwo, informujemy, że z dniem 1 grudnia ulega zmianie tabela opłat i prowizji dla karty kredytowej " - kilka dni temu ze skrzynki wyjęłam tej treści list od jednego z banków. Rozmawiam ze znajomymi.
Kilkoro z nich także w ostatnich tygodniach odebrało podobne pisma z różnych banków, i to nie tylko dotyczące warunków prowadzenia kart, ale i innych kredytów ze zmienną stopą procentową. W każdym z tych wypadków zmiana dotyczyła podwyżki - albo oprocentowania, albo innych kosztów.

Oprocentowanie nominalne kredytu w mojej karcie kredytowej wzrosło przez rok o 8 proc.! Realnie przekracza 30 proc.
w skali roku. W dodatku okazuje się, że mogę mówić o szczęściu, bo rzeczywista roczna stopa procentowa kredytu w innych kartach może przekraczać już 40 proc. Banki znalazły sobie prosty sposób na wypełnienie luki po kredytach hipotecznych. Udzielając ich coraz mniej, mniej zarabiają. Więc koszą nas na gotówkowych czy w kartach. Zdecydowana większość oferuje w tym roku szybkie kredyty świąteczne o kilka procent droższe niż w ubiegłym.

O kilka procent wzrosło tez oprocentowanie linii w ROR. Mnie nie przekonuje tłumaczenie, że banki coraz więcej płacą za lokaty, więc muszą więcej zarabiać na kredytach. Getin za roczną lokatę płaci 7,5 proc., a kredyt świąteczny daje na 21,4 proc. , to blisko trzy razy tyle! W Pocztowym stopa kredytu jest ponad trzykrotnie wyższa niż depozytu. W innych bankach średnio 2-2,5 raza.

Nie przekonuje mnie także wyjaśnienie, że w okresie spowolnienia banki ponoszą większe ryzyko, bo część klientów może niebawem być niewypłacalna. KNF właśnie wprowadził rekomendację, która, jeśli banki potraktują ją poważnie, pozwoli wyeliminować znaczną część tego ryzyka. Czy przez to będzie taniej? Eksperci mówią jednym głosem - nie. Przeciwnie, kredyty znów podrożeją. Szanowny banku, następny list do mnie proszę zacząć: "Miło nam poinformować, że zmianie uległy zasady..." lub "Jesteśmy zachwyceni, że mogliśmy zmienić zasady...".

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się