Menu Region

Zazdrość, zawiść i duma... naszych psów

Zazdrość, zawiść i duma... naszych psów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jonathan Leake "The Times"

35Komentarzy Prześlij Drukuj
Pieskie życie jest trudniejsze, niż się wydaje. Naukowcy odkryli, że zwierzęta te są podatne na masę złożonych, nieprzyjemnych emocji - jak zazdrość, zawiść czy urażona duma.
Czworonogi nienawidzą, kiedy ich właściciele okazują czułość innym stworzeniom, w szczególności drugiemu psu. Bardzo cierpią również wtedy, gdy ich pan bądź pani przyprowadza do domu swojego nowego partnera. Wynika to najprawdopodobniej ze strachu przed odtrąceniem.

- Okazuje się, że psy, a także konie i inne gatunki zwierząt są znacznie bardziej złożone emocjonalnie, niż dotąd sądziliśmy - mówi dr Paul Morris, zoopsycholog z Uniwersytetu w Portsmouth. - Zaobserwowaliśmy u nich proste formy uczuć, które dotychczas przypisywano wyłącznie ssakom naczelnym.

Do niedawna naukowcy uważali, że większość zwierząt nie ma poczucia własnego "ja" koniecznego do przeżywania tzw. emocji wtórnych - takich jak zazdrość, wstyd, empatia czy poczucie winy. Są to znacznie bardziej złożone stany emocjonalne niż uczucia związane z reakcjami instynktownymi - jak złość, pożądanie czy radość.

Testy na psach to najnowsza z serii analiz prowadzonych na różnych gatunkach zwierząt. Dotychczas naukowcy zbadali już krowy, konie, koty i owce, za każdym razem dochodząc do wniosku, że ssaki te są znacznie bardziej świadome samych siebie, niż do tej pory sądzono.

Dr Friederike Range, neurobiolog z Uniwersytetu w Wiedniu, opisała sposób, w jaki psy odczuwają intensywną zazdrość, kiedy mają poczucie, że zostały niesprawiedliwie potraktowane w stosunku do innych psów.

- Zwierzęta te wykazują silną niechęć wobec wszelkiej nierówności - zauważa Range. Dr Morris poszedł jeszcze dalej. Przeprowadzając badania wśród właścicieli czworonogów, odkrył, że niemal wszystkie psy okazywały zazdrość względem ludzi. Często odciągały swego pana lub panią od ich nowej sympatii w pierwszych dniach znajomości.
Tłum. Grzegorz Gutkowski
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

wszystko dobrze tylko co robić gdy....

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Monika (gość)  •

wszystko dobrze tylko co robić gdy....juz ta przypadłość dopadnie nas i naszego pupila....co robić jak sie zachowywac .Moja suczka gryzie mi ciuszki, bieliznę...lub mojego pzryjaciela... albo siusia w łożku....

odpowiedzi (0)

skomentuj

psy i wyższe emocje

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ala (gość)  •

też mi nowina!!! mam dwa psy i dwie róźne osobowości. Jeden nie lubi jak zwarcam się do niego per psiuńcia, a drugi odwraca się do mnie ogonem potym jak pochwalę tego pierwszego.
a nadewszystko po okresie długiego niewidzenia się- psiaki szaleją jak sie ponownie zobaczą, chociaz tak na codzień raczej im nie podrodze.

odpowiedzi (0)

skomentuj