Menu Region

W końcu będzie wiadomo ile rzeczywiście kosztuje kredyt

W końcu będzie wiadomo ile rzeczywiście kosztuje kredyt

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dziennikarze "Polski" radzą: Beata Tomaszkiewicz

Prześlij Drukuj
Jeszcze w tym roku mam zamiar wystąpić o kredyt hipoteczny. Tymczasem słyszałem, że zostały właśnie wprowadzone nowe ograniczenia w finansowaniu klientów. Czego one dotyczą?
Na co powinienem zwrócić uwagę, zanim udam się do banku? Krzysztof R., Łódź

W ostatni piątek Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła tzw. rekomendację T. Narzuca ona bankom bardziej restrykcyjne warunki przyznawania kredytów, i to nie tylko hipotecznych, lecz także gotówkowych czy w kartach kredytowych. Jeśli więc klient zamierza teraz wziąć kredyt mieszkaniowy, to ważne jest, czy i w jakiej wysokości jest już zadłużony.

Absolutną nowością jest to, że suma miesięcznych rat oraz wszelkich innych zobowiązań finansowych nie może przekroczyć 50 proc. dochodów gospodarstwa domowego.

Osoba, która zainteresowana jest teraz kredytem np.
hipotecznym, powinna, zanim pójdzie do banku, policzyć, ile miesięcznie płaci za telefon, prąd, czynsz, gaz i posiadane już pożyczki (wliczając spłatę karty kredytowej), i całość tej kwoty odliczyć od swoich miesięcznych dochodów lub swoich i współmałżonka.

Wówczas dowie się, jaka część pensji już jest zagospodarowana na opłaty i ile jeszcze zostało do rzeczonych 50 proc. A więc jaką maksymalnie ratę kredytu hipotecznego według KNF jest w stanie płacić. Tak pozna swoje realne szanse na otrzymanie finansowania.

Kolejną rzeczą poruszaną przez komisję w rekomendacji jest kwestia minimum socjalnego, które rodzinie pozostaje na przeżycie. Do tej pory banki podchodziły do niego dosyć swobodnie. Dotyczyło to szczególnie osób, które nie kupowały mieszkania, ale zaciągały kredyt gotówkowy.

Czasem wystarczało, że rodzinie na miesiąc po odliczeniu wszystkich kosztów pozostawało 400 zł, by otrzymała finansowanie. Teraz z tym koniec. Instytucje finansowe będą musiały do pozostającego minimum na przeżycie podchodzić bardziej realnie.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się