Menu Region

Agaton Koziński: Jądro jasności

Agaton Koziński: Jądro jasności

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Agaton Koziński redaktor działu opinie

1Komentarz Prześlij Drukuj
Nad wszystkimi polskimi dyskusjami o elektrowniach jądrowych wisi zawsze cień tragedii. I do tej pory skutecznie je blokował. Przeciwnicy atomu argumentowali: chcecie powtórki z Czarnobyla? Chcecie, by Żarnowiec stał się polską Hiroszimą?
Silne argumenty. Każdy z Państwa choć raz w życiu widział zdjęcia japońskiego miasta i wie, co się z nim stało, gdy eksplodowała w nim zrzucona przez Amerykanów bomba o niewinnej nazwie Little Boy. Większość z Was musiała w latach 80. pić ohydny płyn Lugola, za pomocą którego władze PRL-u postanowiły walczyć z rzekomo grożącym nam promieniowaniem radioaktywnym. Takie wydarzenia pozostają w pamięci. Odwołanie się do nich to silna broń - trudno bowiem nakłonić kogoś do decyzji, których się zwyczajnie boi.

Tylko że - jak zwykle w takich sytuacjach - są dwie strony medalu. Ta druga wygląda następująco. Jeszcze nigdy na świecie nie było przypadku, by doszło do niekontrolowanego wybuchu atomowego.
Hiroszima i Nagasaki zostały zbombardowane - eksplozja jądrowa była celowym działaniem człowieka. Czarnobyl to był z kolei błąd człowieka. Ktoś źle nacisnął guziki i dlatego doszło do skażenia. Nie było ono wynikiem samoistnej awarii sprzętu.

A od tamtej pory jądrowy świat poszedł mocno do przodu. Czarnobyl był technologią pierwszej generacji, a dziś w użyciu jest generacja czwarta, my przymierzamy się do kupna piątej. Ten sprzęt jest dużo lepszy i dużo lepiej zabezpieczony przed katastrofalnymi efektami ludzkiej głupoty. To nie przypadek, że od Czarnobyla nigdzie na świecie nie doszło do jądrowej tragedii. To efekt ciężkiej pracy naukowców.

Dlatego nie bójmy się elektrowni atomowej w Polsce. Dzięki niej uzyskamy wydajne źródło taniego i czystego prądu. Uniezależnimy się od rosyjskiej ropy i będziemy mogli zlikwidować trujące kominy opalanych węglem różnych Bełchatowów rozsianych po całym kraju. Elektrownia atomowa to nie jest jądro ciemności, które pogrąży Polskę. To nasza szansa na lepsze życie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

elektrownia

+12 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marek (gość)  •

Popieram! Przynajmniej jedna elektrownia w danym województwie, przy równoczesnym obniżeniu stawek za prąd; tak aby ogrzewaniem gazem czy węglem przestało się być opłacalne. Koniec z finansowaniem wojny w Czeczeni czy Gruzji. Nie oglądać się na ekologów, którzy w tej kwestii są inspirowanie przez służby specjalne Rosji.

odpowiedzi (0)

skomentuj