Menu Region

Już za 13 lat w całej Polsce popłynie energia z atomu

Już za 13 lat w całej Polsce popłynie energia z atomu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Henryk Sadowski

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Klamka zapadła, będziemy mieć elektrownię atomową. Oficjalnie rząd ogłosi decyzję o jej budowie już w styczniu przyszłego roku - dowiedział się dziennik "Polska" w kręgach rządowych.
Najbardziej prawdopodobną lokalizacją jest Żarnowiec na północy kraju, chociaż brane są pod uwagę także inne miejsca. Na pewno elektrownia będzie wybudowana na północy lub wschodzie kraju, bo tam jest najbardziej zaniedbana infrastruktura energetyczna. Wszystko wskazuje na to, że nowoczesny reaktor jądrowy kupimy we Francji, która przoduje w tej technologii na świecie. Rozmawiać o tym będą w sobotę premier Donald Tusk i prezydent Nicolas Sarkozy. Francuzi gotowi są nawet pomóc polskiemu rządowi w przeprowadzeniu kampanii społecznej, która przekona Polaków, że energia atomowa jest bezpieczna.

- Najpierw planujemy zaprosić do rozmów aktywistów organizacji ekologicznych, które są przeciwne energetyce jądrowej. Przewidujemy też kampanię informacyjną w telewizji, radiu, prasie i na billboardach o konieczności budowy takiej siłowni jądrowej - mówi poseł PO Andrzej Czerwiński, przewodniczący podkomisji sejmowej ds. energetyki. Według prof. Stefana Chwaszczewskiego z Instytutu Energii Atomowej budowa elektrowni jądrowej w naszym kraju jest konieczna, bo dzięki niej Polska będzie w stanie wywiązać się z pakietu klimatycznego. Cena energii z atomu jest o ponad 20 proc. niższa niż z elektrowni węglowej. I prawie czterokrotnie niższa niż ze źródeł odnawialnych.

Na początku przyszłego roku rząd przedstawi program rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Prąd z pierwszego reaktora popłynie już w 2021 roku. Najprawdopodobniej wykorzystana zostanie technologia francuska. - Mogę potwierdzić, że w tej chwili program uzgadniany jest z posłami. Najważniejsze jest przygotowanie odpowiedniego prawa oraz założeń kampanii informacyjnej - mówi Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej.

Już podczas obecnej wizyty w Polsce prezydent Francji Nicolas Sarkozy będzie namawiał premiera Donalda Tuska do kupna francuskich reaktorów atomowych. W zmasowany lobbing zaangażowana jest cała francuska administracja. Według Andrzeja Strupczewskiego z Instytutu Energii Atomowej jest bardzo prawdopodobne, że w Polsce zostanie zastosowana technologia z tego kraju. Reaktory francusko-niemieckie są bardzo bezpieczne. Obudowa wytrzymuje uderzenie ciężkiego samolotu pasażerskiego.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Nie tędy droga

+12 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

funTechnology (gość)  •

Cóż powiedzieć?
Szkoda, że jesteśmy ślepo zapatrzeni w przestarzałe rozwiązania technologiczne.
Jak Bóg da, na pewno będę brał udział w kampanii przeciwko energetyce atomowej w Polsce.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Żarnowiec?

+13 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lion (gość)  •

Post powtórzony.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Żarnowiec?

+12 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lion (gość)  •

a więc panowie wracacie do pomysłu znienawidzonych przez was ,komunistów?wstydźcie się!Wtedy pomysł był be a teraz jest ok.?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wiatrakowe infradzwieki

+15 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ludwik32 (gość)  •

Wiatraki wymagaja pustkowisk ,pozbawionych ludzi i zwierzat , infradzwieki wytwarzane przez skrzydla oddzialuja niekorzystnie na zachowanie ,ludzi i zwierzat.Zjawisko podobne do dlugotrwalego podrozowania autem , ktore doprowadza do szybkiego zmeczenia i roztroju organizmu.Przed wojna mielismy wiele malych elektrowni wodnych , lecz polityka PRL doprowadzila do wyniszczenia prawie wszystkich, mozwe czas wrocic do starych rozwiazan.Dodatkowym plusem jest zwiekszenie retencji wody.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ekologia zamiast

+17 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Podróżnik (gość)  •

Atom w Polsce? No nie uwierzę dopóki nie zobaczę! A dlaczego nie iść w stornę ekologii? W Polce wciąż po macoszemu traktowana jest energia odnawialna! Dużo podróżóję i zauważyłem, żę w Niemczech postawili na wiatraki i chyba całkiem im się to opłaca! Wydaje mi się, że to tańsze i korzystniejsze rozwiązanie dla pokoleń!

odpowiedzi (0)

skomentuj