Menu Region

Angela Merkel w Grecji. Wizyta w cieniu demonstracji...

Angela Merkel w Grecji. Wizyta w cieniu demonstracji [ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

5Komentarzy Prześlij Drukuj
W Atenach we wtorek rozpoczęła się pierwsza od początku kryzysu zadłużenia wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Pod okiem licznych sił bezpieczeństwa było z rana spokojnie i pusto, ale kilkugodzinnej wizycie towarzyszą manifestacje przeciwko oszczędnościom.
  • Lider SYRIZA Aleksis Cipras podczas demonstracji w Atenach
  • Angela Merkel i premier Grecji Antonios Samaras
Zaciskanie pasa to wymóg narzucony pogrążonej w długach Grecji w zamian za pakiety ratunkowe przyznawane jej przez partnerów ze strefy euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Na program oszczędności nalegają przede wszystkim Niemcy, pierwszy europejski kredytodawca.

Centrum miasta od rana we wtorek było opustoszałe, rejonu wokół ambasady Niemiec i rządowych gmachów strzegą policjanci.

Po co przyjeżdża?


Manifestacje przeciwko środkom oszczędnościowym dławiącym od trzech lat Grecję zapowiedziały lewica, związki zawodowe i partie prawicowo-najonalistyczne. Policja zakazała protestów w większej części śródmieścia Aten. W gotowości jest 7 tys. policjantów, w tym jednostki antyterrorystyczne i snajperzy.

"Merkel powinna jechać do domu. Po co tu przyjeżdża? Już dość nam dopiekła - mówi 50-letnia Mina Botsi, bezrobotna matka dwojga dzieci. - Jedyne, czego Merkel chce, to coraz większych oszczędności. Nie możemy już tak dalej".

We wtorek rano obok ministerstwa finansów, miejsca wyznaczonego przez dwie największe centrale związkowe GSEE i Adedy na początek protestu, widniał transparent z hasłem "Wszyscy razem możemy anulować te środki (oszczędności)". Demonstrację zaplanowano tuż przed spotkaniem pani Merkel z greckim premierem Antonisem Samarasem.

W związku ze środkami bezpieczeństwa i planowanymi demonstracjami w centrum Aten będą we wtorek kłopoty z komunikacja miejską. Kierowcy autobusów i trolejbusów mają strajkować przeciwko dalszym planowanym oszczędnościom od 13 do 18. Policja zaś nakazała zamknięcie od godziny 12, aż do wyjazdu Merkel, stacji metra w rejonie centralnego placu Syntagma, który jest sercem stolicy.

Ze względów bezpieczeństwa na placu Syntagma, gdzie po południu też zaczynała się manifestacja, zlikwidowano kawiarniane ogródki.

"Nie dla IV Rzeszy!"


Transparenty głosiły "Nie dla IV Rzeszy!", "Precz z imperialistami". Część zbierających się uczestników manifestacji niosło tablice z przekreśloną niemiecką swastyką, by zaprotestować w ten sposób przeciwko wizycie kanclerz Niemiec, odczytywanej jako gest poparcia dla koalicyjnego rządu Grecji.
1 »
Reklama
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Aby komentować ten artykuł, musisz być zalogowany.

Zaloguj lub zarejestruj się

Niech poczeka PIS jeszcze rok!

+147 / -126

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

NorvidNH (gość)  •

Polaku gdzie twój honor! Donek dał szwabom 6 miliardów a ty liżesz łapę i szukasz szczęścia w telewizji i śmietniku pod domem!

skomentuj

Norvidnh

+129 / -116

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polak (gość)  •

Co za bzdury! Jak nie masz nic mądrego do przekazania to może nie udzielaj się na forum.

odpowiedzi (0)

skomentuj

nasi sasiedzi

+182 / -154

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mds (gość)  •

bardzo nieszmaczne ze strony dziennika jest zamieszczenie tylu negatywnych fotek, Niemcy sa naszymi sasiadami i powinninsmy miec odrobine kultury, daja prace tysiacom naszych zarobkoviczow, tysiace Polkow znalazlo tam drugi dom a my jak zwykle ..............Polak potrafi

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama