Menu Region

Izrael szykuje się do ataku na irańskie instalacje

Izrael szykuje się do ataku na irańskie instalacje

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Sheera Frenkel "The Times"

Prześlij Drukuj
Izrael opracowuje plany ataku na urządzenia nuklearne Iranu i jest przygotowany do uderzenia nawet bez poparcia ze strony USA.
Przedstawiciele izraelskiego resortu obrony powiedzieli o tym dziennikowi "Jerusalem Post". - Zawsze lepiej koordynować operację. Ale przygotowujemy także opcję, w przypadku której moglibyśmy działać bez niczyjej pomocy - powiedział gazecie jeden ze starszych rangą urzędników tego ministerstwa.

Jednak inni przedstawiciele tego samego resortu zaprzeczyli doniesieniom i powiedzieli w czwartek dziennikowi "The Times", iż atak samego Izraela nie doprowadziłby do zniszczenia wszystkich irańskich instalacji jądrowych. Zdaniem ekspertów są one porozrzucane w różnych miejscach. Niektóre ukryte są głęboko pod ziemią.

- Nie zaryzykujemy podjęcia akcji, która mogłaby się okazać tylko częściowo udana. Naraziłoby to nas na uderzenie odwetowe i zamachy terrorystyczne na Żydów na całym świecie. Aby operację zakończyć sukcesem, Izrael potrzebuje wsparcia ze strony swoich zachodnich sojuszników - powiedział "The Times" jeden z urzędników ministerstwa obrony. "Jerusalem Post" cytuje jednak wypowiedź innego wysokiego urzędnika. Twierdzi on, że chociaż indywidualne izraelskie uderzenie byłoby zadaniem trudnym, to możliwe jest przeprowadzenie go bez pozwolenia ze strony USA.

Przestrzeń nad Irakiem kontrolują siły powietrzne USA. W razie uderzenia mogłyby z niej korzystać samoloty izraelskie. Ponadto Izrael otrzymałby od Amerykanów kody dostępu. Zwiększyłoby to szanse udanego ataku na Iran.

Już w maju premier Izraela Ehud Olmert miał zwrócić się do Waszyngtonu z prośbą o zielone światło dla ataku na Iran. Jednak USA odmówiły. Według izraelskiego wywiadu pod koniec 2009 r. Iran będzie dysponował wystarczającą do produkcji broni nuklearnej ilością wzbogaconego uranu. Amerykańscy eksperci ostrzegli Baracka Obamę, że irańskie gniazdo szerszeni będzie dla niego największym wyzwaniem w pierwszym roku jego prezydentury.

Tłum. Zbigniew Mach

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się