Menu Region

Naukowcy: ponętna sylwetka ma wpływ na zdrowie kobiet

Naukowcy: ponętna sylwetka ma wpływ na zdrowie kobiet

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Konrad Godlewski

2Komentarze Prześlij Drukuj
Uczeni wiedzą już, czemu kobiece kształty tak często odbiegają od męskiego ideału. Choć brzydsza płeć wypatruje pań o talii osy, to z badań amerykańskiej antropolożki wynika, że kobiety o bardziej topornej sylwetce są wytrzymalsze, zdrowsze i silniejsze.
Elizabeth Cashdan z Uniwersytetu Utah postanowiła zbadać, skąd się bierze różnica dotycząca "złotej proporcji" w sylwetce kobiet. Antropolodzy dawno temu odkryli bowiem, że mężczyźni pod każdą szerokością geograficzną za najatrakcyjniejsze uznają partnerki, u których proporcja obwodu talii do bioder wynosi 0,7. Takie kobiety są bowiem najpłodniejsze.

Analizując dane z 38 krajów, w tym czterech zachodnich, Cashdan ustaliła jednak, że średnia proporcja wśród kobiet na świecie wynosi 0,8.

Według artykułu amerykańskiej badaczki opublikowanego na łamach pisma "Current Anthropology" za tę różnicę między ideałem a rzeczywistością odpowiadają... męskie hormony.

Androgeny, które występują także w żeńskiej krwi, sprawiają, że organizm kobiety lepiej radzi sobie z trudnymi sytuacjami. Na przykład testosteron daje siłę i wytrzymałość, a kortyzol - odporność na stres. Męskie hormony zwiększają jednak także zapasy tłuszczu wokół talii, wpływając niekorzystnie na kształt sylwetki.

Kobiecy organizm jest zatem poddawany dwóm przeciwstawnym siłom ewolucyjnym. Jedna z nich faworyzuje płodność, a druga - dostosowanie do trudnych warunków środowiskowych. Wypadkową tych obu tendencji jest średnia 0,8.

Co ciekawe, mężczyźni bardziej pożądają pań o wąskiej talii m.in. w Portugalii, Japonii i Grecji, a więc tam, gdzie kobiety są częściej utrzymywane przez mężów. Z kolei Duńczycy i Brytyjczycy są na talię mniej wyczuleni, bo ich partnerki są bardziej niezależne.
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Czyli grube kobiety są męskie i mniej płodne

+44 / -74

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Frant (gość)  •

To pocieszyliście grubaski.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czyli gruba=niezależna

+49 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Beka (gość)  •

Zawsze tak sądziłam...

odpowiedzi (0)

skomentuj