Menu Region

Mieszkanie z rekomendacją

Mieszkanie z rekomendacją

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dorota Skrobisz

Prześlij Drukuj
Niektórzy deweloperzy liczą na to, że uda im się zbyć mieszkania po wyższej cenie, niż sprzedaje je konkurencja. W ciągu ostatnich trzech miesięcy na rynek w Warszawie trafiły lokale o 22 proc. droższe od tych, które już zostały kupione - wynika z analizy firmy redNet Consulting. Skąd te zwyżki, skoro przez ostatnich kilka miesięcy deweloperzy, by zdobyć klientów, muszą stosować różnego rodzaju zachęty, w tym upusty cenowe nawet do 20 proc.?
Analitycy wyjaśniają. W czasach prosperity nowo powstałe firmy deweloperskie kupowały drogie działki, licząc na niekończące się wzrosty cen mieszkań. Teraz też nie chcą zrezygnować z wysokich zysków. Ale te założenia w bolesny sposób korygują klienci. Nabywcy nie chcą już przewartościowanych lokali - niezależnie od tego, czy są na Białołęce, czy w Śródmieściu.

Część deweloperów już to zrozumiała. Są dzielnice, zarówno te prestiżowe jak Mokotów i Wilanów, jak i te bardziej popularne jak Ursus lub Bemowo, w których średnie ceny metra kwadratowego oferty wprowadzanej do sprzedaży są o kilka procent niższe niż średnie ceny metra kwadratowego mieszkań sprzedanych.

Jednak oczekiwania deweloperów, którzy ostatnio wprowadzili do oferty mieszkania na Woli czy w Wawrze, będą wystawione na ciężką próbę - uważają analitycy redNet Consulting. Ich mieszkania są droższe: na Woli o 17 proc., w Wawrze o prawie 22 proc. od akceptowanych przez klientów.

Nabywcy domagają się rozsądnie wycenionych nieruchomości, adekwatnie do standardów i lokalizacji.

- Dlatego też spodziewam się spadku cen na Wilanowie. Są bezzasadnie wyższe niż na Mokotowie - dzielnicy lepiej skomunikowanej z centrum. W dodatku jest tam duża podaż nowych lokali. Klient ma w czym wybierać - prognozuje Paweł Grząbka, członek zarządu CEE Property Group.
Jednak mówiąc o przewartościowaniu, należy się odnosić do konkretnych inwestycji. - Nie można generalizować - uważa Paweł Grząbka.

Fachowego doradztwa potrzebują dzisiaj zarówno poszukujący mieszkań na własne potrzeby, jak i inwestorzy. Nie wszyscy bowiem są w stanie samodzielnie ocenić rzeczywistą wartość nieruchomości.
Dlatego też niektóre instytucje upatrują w tej dziedzinie źródeł swojego przychodu.

Home Broker, doradca na rynku nieruchomości, uruchomił w Warszawie Salon Rynku Pierwotnego. Oprócz prezentacji oferty deweloperskiej (22 deweloperów, blisko 40 inwestycji) klienci otrzymają fachową poradę. Rekomendacje wystawiane są w oparciu o analizy rynku i potrzeby klientów.

1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się