Menu Region

Kto jest odpowiedzialny za zimowe wypadki

Kto jest odpowiedzialny za zimowe wypadki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Szymon Sikorski

Prześlij Drukuj
Jeżeli złamiesz rękę lub nogę na oblodzonym lub nieodśnieżonym chodniku, możesz żądać odszkodowania od administratora posesji
Praktycznie codziennie zdarza się, że ktoś idąc chodnikiem, ulega kontuzji. Najczęściej na skutek nierówności lub oblodzenia chodnika łamiemy nogi i ręce. Ale zdarzają się i poważniejsze wypadki. Niestety, w okresie zimowym ich liczba znacząco wzrasta. Równie często zdarza się, że z dachu spadnie wielki sopel lodowy, raniąc nasze głowy lub niszcząc samochody.

W każdym takim przypadku możemy dochodzić odszkodowania. Adresatem naszego roszczenia będzie administrator lub właściciel chodnika czy budynku, a jeśli oni ubezpieczyli się od odpowiedzialności cywilnej (OC) - firma ubezpieczeniowa.

Podobnie sprawa wygląda, gdy na skutek dziury w jezdni uszkodzimy sobie samochód, rower lub motocykl. W tym przypadku sprawa jest znacznie prostsza, gdyż każda droga ma swojego administratora.

Na chodniku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to właśnie gmina odpowiada za ciągi komunikacji pieszej. W przypadku nawiązania umowy z gminą do usuwania śniegu, błota, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości zobowiązani są właściciele nieruchomości.

Na równi z właścicielami ustawa traktuje współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz inne jednostki władające nieruchomością.

Śnieg powinien być składowany w takim miejscu, by nie powodował utrudnień w ruchu pieszym i mechanicznym. Nie wolno więc zgarniać śniegu na jezdnię ani na krawężnik.

Chodnik powinien być wyczyszczony na całej swej szerokości. W razie oblodzenia chodnika właściciel ma obowiązek całkowitego usunięcia lodu.

Co to jest
Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU 1996.132.662) mówi: za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej, służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.
1 3 4 5 6 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się