Menu Region

Czujemy swoje ciało tak, jak je widzimy

Czujemy swoje ciało tak, jak je widzimy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mark Henderson "The Times"

Prześlij Drukuj
Naukowcom po raz pierwszy w historii udało się wywołać u ludzi odczucie, że znaleźli się w innym ciele.
Eksperyment przeprowadzony w Szwecji rzuca nowe światło na sposób, w jaki nasz mózg buduje poczucie cielesnej tożsamości. Uzyskane wyniki prawdopodobnie da się wykorzystać w leczeniu chorób związanych z wizerunkiem własnego ciała, choćby anoreksji i bulimii, przy projektowaniu robotów i narzędzi do zdalnej chirurgii, a nawet w branży gier komputerowych, by zwiększyć realizm tej rozrywki.

Za pomocą specjalnych gogli i stymulacji dotykowej wywołano u ochotników złudzenie, że przenieśli się do innego ciała.
Efekt był tak silny, że kiedy manekinowi krawieckiemu postrzeganemu jako własne ciało grożono nożem, u uczestników zaobserwowano fizjologiczne reakcje stresowe, m.in. wzmożone wydzielanie potu. Niektórzy ochotnicy poczuwali się nawet do związku z ciałami prawdziwych osób innej płci lub rasy.

- To pokazuje, jak łatwo jest zmienić percepcję mózgu dotyczącą fizycznego ja - komentuje Henrik Ehrsson ze sztokholmskiego Instytutu Karolinska, w którym przeprowadzono badania. - Manipulując wrażeniami zmysłowymi, można oszukać naszą jaźń. Efekt był taki silny, że ludzie mieli wrażenie przebywania w ciele innej osoby, stojąc naprzeciwko własnego ciała i ściskając swą własną dłoń. Nasze wyniki mają fundamentalne znaczenie, ponieważ identyfikują procesy percepcyjne, które wytwarzają poczucie więzi między świadomością a ciałem - tłumaczy uczony.

Ustalenia eksperymentu mogą się przydać w leczeniu pacjentów z anoreksją, bulimią lub też chorobami psychicznymi, w których postrzeganie własnego ja oraz ciała jest zaburzone. Mogą się też przysłużyć eliminacji głęboko zakorzenionych uprzedzeń na tle seksualnym czy rasowym.
- Można na przykład umieścić mężczyznę w ciele kobiety, młodą osobę w ciele starej, czarną w ciele białej lub na odwrót - powiedział dr Ehrsson.

Inne dziedziny potencjalnych zastosowań to robotyka. Dzięki odkryciom szwedzkiego zespołu operatorzy mogliby precyzyjniej sterować sztucznymi ramionami (także robotów wojskowych) czy też narzędziami chirurgicznymi. Skorzystać może wreszcie branża rozrywkowa. Być może powstanie nowa generacja gier w rzeczywistości wirtualnej, w której uczestnicy będą się w pełni utożsamiać ze swoją komputerową postacią, czyli tzw. awatarem.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się