Menu Region

Piłkarze ożywili Austrię na chwilę

Piłkarze ożywili Austrię na chwilę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Rafał Romaniuk, Rafał Musioł, Piotr Wierzbicki Austria

3Komentarze Prześlij Drukuj
Remis Austrii z Polską dla kibiców biało-czerwonych był lodowatym prysznicem, który jednocześnie oznaczał pobudkę dla współgospodarzy mistrzostw.
Dopiero od momentu, gdy po rzucie karnym piłka wpadła do siatki za plecami Artura Boruca, Austriacy zorientowali się, że właśnie u nich odbywa się największa piłkarska impreza na Starym Kontynencie.

Wcześniej tylko w miastach goszczących Euro można było dostrzec symbole turnieju, ale z atmosferą mistrzostw świata w Niemczech sprzed dwóch lat nie ma porównania.

- Jesteśmy mniejszym krajem, to mniejszy jest turniej, nie wierzymy w swoją reprezentację, więc czego innego można się spodziewać - opowiadał gospodarz hotelu w Bad Waltersdorfie przed turniejem.

Także dla innych mieszkańców tego niewielkiego miasteczka Euro było przede wszystkim okazją, by zwiększyć i tak spore zyski z turystyki. Pobyt polskich piłkarzy przyciągnął przecież sporą grupę fanów i tabuny dziennikarzy, którzy na próżno szukali w nielicznych sklepach pamiątek związanych z mistrzostwami. Ostatecznie w jedynym supermarkecie było kilkanaście koszulek i maskotek, w dodatku przecenionych o 50 proc., chociaż turniej jeszcze się nie rozpoczął!

W pobliskim Grazu śladów Euro było jeszcze mniej. To jednak reakcja na fakt, że miasto zostało odrzucone jako kandydat do goszczenia meczów. Przyznano je natomiast liczącemu 90 tys. mieszkańców Klagenfurtowi, w którym po wczorajszym meczu Polska - Chorwacja rozpoczęła się rozbiórka trybun, bo 30 tys. miejsc to zdecydowanie za dużo jak na potrzeby miasta.

- Euro? Jakie Euro? Chyba że chodzi o pieniądze - śmiał się sprzedawca hamburgerów tuż obok Europaplatz. - Ale ja akurat piłkę lubię, znam też polskich piłkarzy. Jakich? Van Bastena i Rijkaarda - dodał z poważną miną, choć zapewniał, że nie pomylił Poland z Holland.

Na górze Schlossberg, najbardziej znanym punkcie w okolicy, w restauracjach i podziemnej kolejce mistrzostw też nie było widać. Jak zapewniały kelnerki, godziny rozgrywania meczów nie mają żadnego wpływu na frekwencję przy stolikach.

Dopiero we wspomnianym Klagenfurcie w dniu spotkania Polska - Niemcy senna atmosfera znikła bez śladu. To tylko wyjątek potwierdzający regułę, bo przed meczem biało-czerwonych z Chorwatami nie było już tak ciekawie. Przewagę na ulicach mieli kibice ubrani w stroje z szachownicą, a tylko w centrum starówki można było usłyszeć śpiewy i pomalować twarze.

Austria eksplodowała piłkarsko dopiero 12 czerwca - od tego momentu uwierzono, że turniej należy także do niej. Narodową dumę podgrzewały wspomnienia z meczu w Cordobie, gdzie Austriacy w mundialu 1978 r. pokonali Niemców, czyli panujących wówczas mistrzów świata, i wyrzucili ich z turnieju.

- Auf wiedersehen, Deutschland! - to hasło obowiązywało wczoraj nie tylko w Wiedniu, a sprzedawcy zrywali z gadżetów nalepki z niższymi cenami: mistrzostwa odzyskały swoją wartość. W centrum Klagenfurtu podrożało nawet piwo - półlitrowy kubek na Benediktestrasse był wart 4 euro.

Wielkiego prosperity nie było za to w Wiedniu. Miasto ożyło tylko dwukrotnie - podczas meczów Austriaków z Polską i Niemcami. Na początku mistrzostw sklepikarze i właściciele kawiarenek zastanawiali się nawet, czy nie zamknąć interesu, bo uzyskiwane dochody rozmijały się z ich oczekiwaniami. Liczą jednak, że gdy do stolicy Austrii w drugiej fazie mistrzostw zjadą żywiołowi fani z Holandii, Turcji i Portugalii, miasto w końcu się obudzi.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

zamknij się

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kibicka (gość)  •

Weź się zakmnij.! Cyrk to twoje życie! Masz coś do Naszych, masz coś do PRAWDZIWYCH kibiców.! Weź z nas zejdź!!! Ty z pewnością lepiej byś zagrał.! lol2

odpowiedzi (0)

skomentuj

Cyrk Euro 2008

+5 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zawiedziony (gość)  •

Piłkarski cyrk w wykonaniu Polaków...

odpowiedzi (0)

skomentuj