Menu Region

Japończycy przestali kupować nowe samochody

Japończycy przestali kupować nowe samochody

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Leo Lewis "The Times"

Prześlij Drukuj
Japoński rynek motoryzacyjny odnotował załamanie, jakiego nie widziano od czasu ponurych dni kryzysu z początku lat 70.
W listopadzie sprzedaż samochodów osobowych, ciężarówek i autobusów spadła o 27,3 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, potwierdzając obawy, że Japonia stoi w obliczu największego załamania gospodarczego od II wojny światowej.

Sprzedaż samochodów jest bowiem uważana za jeden z najważniejszych wskaźników nastrojów konsumenckich w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Te szokujące dane z rodzimego rynku motoryzacyjnego nakładają się na równie ponure informacje o spadku eksportu samochodów. Japońskie koncerny samochodowe boleśnie odczuły załamanie rynku nowych aut w USA, Europie oraz w gospodarkach rozwijających się.

Szokiem dla wszystkich jest szybki spadek sprzedaży Toyoty czy Nissana w Rosji oraz Ameryce Południowej. A to nie koniec złych wiadomości. Spowolnienie w Azji oznacza, że przed kryzysem kapitulują również Chiny, czego nikt się nie spodziewał.

Spadek eksportu i sprzedaży sprawił, że na placach przy fabrykach aut zalega coraz więcej niesprzedanych samochodów. W ciągu kilku ostatnich miesięcy średni wzrost zapasów w Toyocie, Nissanie i Hondzie wyniósł 56 proc.

Japońskie giganty motoryzacyjne już gwałtownie obniżyły swoje prognozy na ten rok - w okresie obrachunkowym kończącym się w marcu przyszłego roku branża zanotuje prawdopodobnie najniższą sprzedaż od dziesięcioleci.

Dla pracowników tego sektora oznacza to tylko jedno - wzrost bezrobocia. Agencje pośrednictwa pracy w bastionie Toyoty, Nagoi są zasypywane podaniami. Tysiące brazylijskich imigrantów przybyły do Nagoi, by pracować w zakładach produkujących części dla Toyoty. Tysiące osób stoją w obliczu utraty pracy i zastanawiają się, czy zostać w Japonii, czy też zostawić wszystko i wrócić do Brazylii.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się