Menu Region

Ruch Chorzów zagra na giełdzie

Ruch Chorzów zagra na giełdzie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jacek Sroka, Łukasz Pałka

Prześlij Drukuj
Już dzisiaj na giełdowym rynku New Connect zadebiutuje Ruch Chorzów. Będzie to pierwszy w Polsce klub piłkarski notowany na warszawskim parkiecie.
I chociaż wartość emisji akcji jest bardzo mała, bo sięga zaledwie 1,8 mln zł, to dla kibiców liczy się przede wszystkim to, że będą mogli stać się współwłaścicielami swojej drużyny.

- Długo przygotowywaliśmy się do tego debiutu. Zaczynamy od rynku NewConnect, ale po zebraniu niezbędnych doświadczeń chcielibyśmy w perspektywie dwóch, trzech lat trafić na główny parkiet giełdowy. To będzie jak awans do ekstraklasy - mówi Katarzyna Sobstyl, prezes Ruchu Chorzów SA.


Spółka pozyskała z rynku 1,8 mln zł. Tymczasem jeszcze na początku roku jej przedstawiciele mówili o kwocie nawet 3-krotnie większej. Na zakup akcji w ofercie prywatnej spośród 59 inwestorów, którym zaproponowano papiery klubu, zdecydowało się tylko 14. Po emisji głównymi akcjonariuszami spółki wciąż pozostaną Mariusz Klimek, właściciel firmy odzieżowej "Reporter" oraz Dariusz Smagorowicz, wiceprezes firmy "Pronox Technology".

- Początkowo liczyliśmy na nieco większe pieniądze, ale wiadomo, jaka w tej chwili jest sytuacja na giełdzie. Dlatego uważamy, że nasza emisja akcji zakończyła się sukcesem - przekonuje Katarzyna Sobstyl. I dodaje, że pieniądze pozyskane z rynku spółka przeznaczy m.in. na kupowanie nowych zawodników, którzy pomogą drużynie osiągać dobre wyniki. W tej chwili Ruch Chorzów, trzykrotny zdobywca Pucharu Polski, zajmuje siódme miejsce w ekstraklasie.

Zdaniem analityków papierami spółki zainteresują się przede wszystkim kibice. Trudno bowiem liczyć na to, by lokowały w nich środki np. fundusze inwestycyjne.

- Hobbyści handel akcjami klubu mogą potraktować podobnie jak obstawianie wyników meczów - mówi Marek Rogalski, główny analityk domu maklerskiego First International Traders.

Ruch Chorzów dołączy do grona ponad 20 piłkarskich klubów, które są dzisiaj notowane na europejskich giełdach. Najwięcej z nich jest na parkiecie w Londynie. Najgłośniejszy był debiut Manchesteru United, jednak spółka opuściła giełdę już ponad dwa lata temu.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się