Menu Region

Pole siłowe Kasi Nosowskiej

Pole siłowe Kasi Nosowskiej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Rozmawia Paulina Rolek

Prześlij Drukuj
Jej płyta z coverami Osieckiej podbija rynek. O złych humorach, awersji do pląsów na scenie i słabości do bycia kurą domową z Katarzyną Nosowską rozmawia Paulina Rolek
Osiecka miała fenomenalne poczucie humoru, ale Pani wybrała na płytę wyłącznie ponure kawałki. Skąd tu akurat "Kokaina", "Nim wstanie dzień" czy "Uroda"?
Nie lubię wesołych piosenek. Jak coś jest za bardzo fikuśne i do przodu, to raczej mnie nie wzrusza. Wydawało mi się, że teksty muszą być jesienne, smutne. Takie, jaki bywa człowiek jesienią.

Czyli u Nosowskiej bez zmian. A ja wciąż pamiętam, jak wstrząsnął mną ponury tekst Pani kawałka "Zofia". Czułam, że też mogę się zamienić w taką zgorzkniałą damę, która znudziła się własnemu małżonkowi.
Ten tekst mówi o kobiecie, która jest w zabójczy dla niej sposób zakochana.
Zatraca siebie w tym oddaniu. Miłość jest pięknym uczuciem, ale jeżeli dla partnera jesteśmy gotowe zrobić coś wbrew sobie, to jest to złe. Nigdy nie wolno zatracić siebie. Miłość przemija, więc jeżeli zatracimy siebie, zostajemy naprawdę z niczym. Myślę, że trzeba pielęgnować totalną przyjaźń i bliskość z samą sobą. To nas chroni. Jeżeli jesteśmy zakolegowane ze sobą, możemy wszystko przetrwać.

I na tym polega feminizm Nosowskiej?
Myślę, że każda kobieta, która z troską traktuje samą siebie i ma jedynie słuszne poczucie bycia pełnoprawną obywatelką tego świata, jest feministką. Często sprowadza się to pojęcie do buntu przeciwko wypełnianiu obowiązków, które z jakichś tam powodów są uznawane za typowo kobiece, czyli wszystkich związanych z prowadzeniem domu. To nie ja. Tak naprawdę jestem szczęśliwa, wchodząc w rolę kury domowej i w najmniejszym stopniu mi to nie uwłacza.

To program minimum. A co z walką kobiet o swoje prawa, czyli feminizmem pozytywnym?

Myślę, że wiele zawdzięczamy kobietom, które w czynny sposób zabiegają o wyeliminowanie dysproporcji w traktowaniu kobiet i mężczyzn. Tu jest mnóstwo do zrobienia, a zacząć trzeba od uświadomienia kobietom, że przemocy należy się bezwzględnie sprzeciwić. Nawet za cenę ucieczki z domu, w którym kobieta i dzieci nie mogą się czuć bezpiecznie.

Niby proste, ale nie każda kobieta ma dokąd uciec.
Dlatego jest to temat, który należy podejmować bez przerwy. Pobudzać kobiety do działań na rzecz innych kobiet i wspierać się wzajemnie.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się