Menu Region

Limit prędkości na 100 m to 9,48 s

Limit prędkości na 100 m to 9,48 s

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Oskar Berezowski

Prześlij Drukuj
Co ogranicza człowieka? Naukowcy od lat starają się wyznaczyć limity, jakie stoją przed ludźmi.
Profesor Mark Denny z Uniwersytetu Stanforda uważa, że człowiek jest w stanie przebiec 100 m w 9,48 s. Obecny rekord świata należy do Usaina Bolta z Jamajki i wynosi 9,69 s. Jego wynik tylko podsycił spekulacje, bo finisz Bolta był tańcem radości, dalekim od techniki sprintu. Gdyby nie to, zdaniem naukowców uzyskałby 9,55 s. Denny nie kryje, że przy wyznaczaniu limitów trudno jest znaleźć jeden znaczący czynnik, który ogranicza człowieka.

Nie trzeba być jednak profesorem biologii, żeby jeden naprawdę ważny znaleźć, studiując najlepsze wyniki. Założenie, że 9,48 s to granica ludzkich możliwości, nie jest bowiem do końca precyzyjne. To granice czarnoskórej części ludności świata. Żaden biały nie przebiegł bowiem jeszcze 100 m w oficjalnych zawodach w czasie poniżej 10 s. Chyba że zaliczyć do tego grona Michała Zielińskiego. Piłkarz Polonii Bytom w zeszłym roku pytany o swój rekord na setkę wyznał: "A nie wiem, jakieś sześć sekund".

Żarty na bok. Z 67 osób, które zeszły poniżej 10 sekund, tylko trzy urodziły się w Europie, a precyzyjniej - w Wielkiej Brytanii (Jason Gardener, 9,98 s; Mark Lewis-Francis, 9,97 s i Dwain Chambers, 9,97 s). Blisko połowa najszybszych ludzi świata ma obywatelstwo USA (32). Obecnie najszybsi są jednak Jamajczycy. Genetycy twierdzą, że wysyp szybkich ludzi w tym kraju to kwestia specyficznego wariantu genu: 577R.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się