Menu Region

Lublin: Na cmentarzu wojennym rozpoczęto ekshumację zwłok...

Lublin: Na cmentarzu wojennym rozpoczęto ekshumację zwłok żołnierzy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Rozpoczęła się ekshumacja zwłok żołnierzy pochowanych na cmentarzu wojennym w Lublinie. Zostaną przeniesione na cmentarz komunalny w Świdniku, gdzie powstała kwatera wojenna. Cmentarz zostaje przeniesiony w związku z budową portu lotniczego.
Prace prowadzone są pod nadzorem archeologicznym Muzeum Regionalnego w Kraśniku. Jak mówi jego dyrektor Zbigniew Wichrowski - nie wiadomo ile szczątków żołnierzy pochowano na cmentarzu w 1915 roku. Są tu mogiły zbiorowe. Spodziewamy się, że wielu żołnierzy pochowano w mundurach i z bronią zaraz po zakończeniu walki - dodaje Wichrowski.

Na cmentarzu spoczęło prawdopodobnie około 180 żołnierzy austro-węgierskich i kilkunastu rosyjskich oraz kilkudziesięciu żołnierzy Armii Czerwonej ekshumowanych uprzednio z innych cmentarzy. Jest bardzo prawdopodobne, że spoczywają tu także żołnierze polscy z września 1939 r.

Koszt przenosin cmentarza to ponad 230 tysięcy złotych. Prace mają zakończyć się wciągu dwóch tygodni.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się