Menu Region

Straż miejską trzeba szybko zlikwidować

Straż miejską trzeba szybko zlikwidować

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Rozmawia Paulina Nowosielska

47Komentarzy Prześlij Drukuj
Zamiast poprawy bezpieczeństwa jest patologia, której nie wolno dłużej finansować - mówi Krzysztof Liedel, ekspert Collegium Civitas ds. bezpieczeństwa i obronności w rozmowie z Pauliną Nowosielską.
Straż Miejską, gdy powstawała, reklamowano, że będzie chroniła nas na wzór formacji powołanej w Nowym Jorku przez Rudolpha Giulianiego. Dlaczego nic z tego nie wyszło?
Najprościej powiedzieć, że wypaczono pierwotną ideę straży miejskiej. Miały to być typowe służby miejskie odpowiedzialne przed władzami danego miasta. Miały odciążyć policję w bardzo konkretnych sprawach - zadbać o porządek publiczny, ruch drogowy, walczyć z nielegalnym handlem na ulicach, chuligaństwem, piciem alkoholu i nieobyczajnym zachowaniem w miejscach publicznych.

Dziś już wiadomo, że był to koncert życzeń.
Bo każdy z burmistrzów czy prezydentów miast, gdy dostał możliwość tworzenia straży, robił ją na wzór policji. I straż zamiast znaleźć dla siebie niszę, dublowała zadania policji. To dlatego jej funkcjonariusze tak intensywnie lobbują dziś na rzecz wzmocnienia swoich uprawnień. Głównie posiadania środków przymusu, w tym również broni, ale też świadczeń emerytalnych na wzór policyjnych. Mam wrażenie, że niektórym ludziom w straży coś się pomyliło.

Może nie podoba im się opinia parkingowych czy ludzi od ścigania w parku drobnych pijaczków?
Dlatego zgodzę się z opinią, że w straży miejskiej pracują często niedowartościowani i mocno sfrustrowani ludzie.

Czy poza Ameryką idea straży miejskiej gdziekolwiek się sprawdziła?
Tak. Na przykład w Szwecji czy Holandii. Tam policja miejska sprawdza się bardzo dobrze. W innych krajach istnieją wyspecjalizowane jednostki policji tylko do ochrony porządku publicznego. Jednym słowem w większości poradzono sobie, wprowadzając jasny podział ról.

Skoro w Polsce to się nie udało, to może lepiej zlikwidować tę formację?
Tak byłoby najlepiej. W ten sposób odeszłoby utrzymywanie całej administracji i biurokracji. A zaoszczędzone pieniądze należałoby przeznaczyć na dofinansowanie policji, tak by skuteczniej działała w prewencji.
1 »
43

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

straż miejska to fikcyjna jednostka

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

detective controll (gość)  •

straż miejska warszawa- lenie i brak ochoty do pracy....otóż nagminne czytamy że straż miejska warszawie jest żle funkcjonująca z powodu braku finansów. postanowiliśmy dać im możliwość wykazania się .zaczeliśmy zgłaszać interwencję pojazdów blokujących drogi i łamiących prawo .osoby ze straży miejskiej w warszawie po otrzymaniu takiej informacji nic nie zrobili,pani przyjmuję interwencję ale jak?! porażka,kobieta pracująca w straży nawet nie zapytała o szczegóły i nic więcej, porażka kogo tam zatrudniają i po co taka instytucja ! brak słów na takich ludzi,Państwo powinno zlikwidować takiej jednostki, płacić komuś pensję za nic i lenistwo, lenie nawet nie pofatygowali się aby zapytać o nr rejestracyjne i marki pojazdów blokująych przejazdy lub stojące na krawężnikach trawnikach lub bramach.to ma być straż ????ale od czego ?nawet telefonów nie umieją odbierać a nie mówiąc o jakiejkolwiek interwencji....POLECAM ZLIKWIDOWAĆ STRAŻ MIEJSKĄ W WARSZAWIE BO TO NIE JEST ŻADNA JEDNOSTKA!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Straż mieska nie spełnia oczekiwań społecznch.

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zły (gość)  •

Straż mieska powinna dbać o porządek aby ludzie sprztali po psach , nie dokarmiali zwierząd na trawnikach, nie śmiecili, nie rzucali papierosów gdzie popadnie. A jak jest naprawdę wstyd moge wrzucić zdięcia z przed mojego bloku . Jak wygląda nasz kraj , ten na górze rzuca śmieci a strażnicy idą wypisywać mandaty staruszką za handel abo za złe za parkowanie. Jaka tu cywilizacja śmieci

odpowiedzi (0)

skomentuj

Fatalna ignorancja służb.

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mieszkaniec bloku (gość)  •

U nas taka sytuacja zamelinował sie bezdomny na klatce schodowej .Wypróżnia sie na klatce,pije alkohol sprowadza innych lumpów, śmierdzi strasznie w całej kladce. Straż miejska a nawet policja nie mogą sobie z nim poradzić. To od czego oni są ? od wypisywania mandatów? tylko ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prawda o naszych służbach

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan (gość)  •

Sąsiad palił plastik, a strażnicy przyjechali i pojechali. I znów sąsiad zaczoł palić plastik po raz kolejny moja interwencja i to samo.
Za trzecim razem nawet nie przyjechali, musiałem sam pofatygować się do sąsiada i załatwić "ostrym językiem tą sprawe".
Musi człowiek sam regulować prawo bo POLICJA I STRAŻ MIEJSKA SIĘ DO TEGO NIE NADAJĄ.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Straż miejska - ORMO

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wacek (gość)  •

Straż miejska niczym PRL-owskie ORMO służy wyłącznie władzy '' ludowej''
Zamiast służyć społeczeństwu, służy do poprawy budżetu gmin.
Trzeba ten organ jak najszybciej zlikwidować.

odpowiedzi (0)

skomentuj

NIEROBY IPASOŻYTY

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

JESTEM ZA LIKWIDACJĄ STRAŻY MIEJSKIEJ W BYTOMIU...JES TO STWÓR,NA KTÓRY MY,PODATNICY PŁACIMY PIENIĄDZE...PRZEZNACZYC PIENIADZE NA POLICJĘ,,BYNAJMNIEJ BĘDĄ KORZYŚCI!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Straż miejska to porażka!

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

X (gość)  •

Straż miejska, jak sama nazwa wskazuje powinna pomagać, dbać o komfort mieszkańców miast, czyli sprzątać pozostawione odchody czworonogów pod nogami, zbierać śmieci zagrażające bezpiecznemu poruszaniu się przechodniów, zauważać zapadnięte studzienki, zarwane płytki chodnikowe, odśnieżać, organizować niezbędne środki wspomagające mieszkańców we właściwym utrzymaniu chodnika w okresie zimowym itp. Jednak ONI mają to w trąbie, trzepanie kierowców to świetna zabawa, pojawiają się wewnątrz strażników zakłady kto więcej dziś wypisze... Oby tę instytucję jak najszybciej zlikwidowano, najszybciej jak to możliwe!

odpowiedzi (0)

skomentuj

likwidacja

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Min (gość)  •

Dyskusja na temat zlikwidowania straży miejskiej - spójrzcie ile idzie z naszych podatków na ich utrzymanie ... http://www.gowork.pl/opinie_czytaj,1820 skandal

odpowiedzi (0)

skomentuj

"straż miejska"

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

prawo (gość)  •

Nie potrzebna absolutnie oni są po to by łatać dziurę budżetową i całe pieniądze z nieuczciwych mandatów zamiast wydać na drogę idą do gminy.Nigdy nie pilnują fotoradaru a radary czasem błędnie wskazują pomiar lub prędkość innego auta.Precz z tą złodziejską służbą!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

mi

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

obywatel (gość)  •

CI CO DAJĄ MINUSY TO STRAŻNICY MIEJSCY AKTUALNIE NA SŁUŻBIE...

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 »