Menu Region

Rząd przyjął poprawki do projektu ustawy budżetowej na...

Rząd przyjął poprawki do projektu ustawy budżetowej na przyszły rok

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Poprawki do ustawy zakładają zmniejszenie planowanego wzrostu PKB z 4,8 do 3,7 procent. Tym samym dochody budżetu państwa zmniejszą się o miliard 710 milionów złotych. O taką samą kwotę zaplanowano zmniejszenie wydatków - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Oznacza to, że deficyt pozostanie na niezmienionym poziomie. CIR nie poinformował jednak w jakim elemencie budżetu Rada Ministrów zaplanowała cięcia.
Ministrowie zaproponowali też zwiększenie limitu przeznaczonego na gwarancje udzielane bankom przez Skarb Państwa do 40 miliardów złotych. Przewidziano także zwiększenie limitu kredytów i pożyczek udzielanych rządom innych państw do 2 miliardów złotych.

Ponadto, w ramach działań antykryzysowych rząd proponuje utworzenie nowej rezerwy celowej w budżecie na przyszły rok w kwocie ponad miliard 100 milionów złotych. Środki na ten cel będą pochodzić ze zwiększenia akcyzy na samochody i alkohol. Podatek akcyzowy na spirytus ma wzrosnąć w przyszłym roku o 9 procent, na piwo o 13, 6 procent a na wino aż o 16,5 procent. Wzrost akcyzy na samochody osobowe o pojemności powyżej 2 litrów wzrośnie do 18,6 procent wartości.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się