Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala Polskiej Mody: pętelki rozdane!

MADA
W Alei Lipowej MTP odbyła się piąta już Gala Polskiej Mody zorganizowana przez Polską Akademię Mody przy współudziale MTP oraz wielu innych firm i marek odzieżowych. Przyznano prestiżowe wyróżnienia i nagrody.

W Alei Lipowej Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się piąta już GALA Polskiej Mody zorganizowana przez Polską Akademię Mody przy współudziale MTP oraz wielu innych firm i marek.

Gala składała się z trzech części. Pierwsza to 15 „Dziennikarskie potyczki z modą”. Dziennikarki , nie tylko z poznańskich redakcji, ubrała tym razem Anna Pawłowska - znakomita projektantka, laureatka wielu nagród. Jej kreacje były zawsze przyjmowane entuzjastycznie. Tak było również tym razem. Autorski pokaz projektantki, z wyszukaną aranżacją i muzyką, pełen fantazji, brawurowy w dodatku z udziałem nieskrępowanych modelek – dziennikarek, wzbudził zachwyt publiczności. Anna Pawłowska nagrodzona została już po raz drugi „Złotą Pętelką”.

Drugą część Gali stanowił finał 35 konkursu o „Srebrną Pętelkę”. Jak mówiła przewodnicząca jury, legenda polskiej mody Grażyna Hase, ze względu na wysoki poziom konkursu problemem był wybór kolekcji do finału, a jeszcze większym wyłonienie spośród nich tej jednej, jedynej.

Magdalena Brasse, która pracowała m.in. dla marki Mohito skomponowała kolekcję „KB15” z wełny, jedwabiu i jeansu. Inspirację stanowiły barokowe ołtarze i lata 90-te. Andżelika Niklewicz kolekcję „Polowanie w mieście” kieruje do młodych, odważnych kobiet. Dobierając starannie materiały i dodatki chciała stworzyć kolekcję dziką. „Czerwień róż – moja inspiracja” to kolekcja z naturalnego jedwabiu autorstwa Anny Szejbakowskiej. Natchnieniem była postać ubrana w delikatną, świetlistą tkaninę. Alicja Szklarz stworzyła kolekcję będącą spełnieniem marzeń z dzieciństwa, w którym kwiat róży miał dla autorki ogromne znaczenie. Viktoriia Nosach urodziła się na Krymie. Wzorem dla niej były lata 60-te. Zachowując różne struktury materiałów chciała nawiązać do malarstwa Pucciniego. Zofia Steć wykorzystała widziane pod mikroskopem polaryzacyjnym obrazy. Proste geometryczne konstrukcje zostały przełamane zwiewnością, zamaszystością i warstwowością tkanin. Ewelina Kowal zaprojektowała kolekcję w stylu romantycznym. Elementem łączącym są gipiury oraz materiał piankowy. Helena Zwierzchowska i Oliwia Kupiec zawarły w „Winding road” elementy plecionki. Inspiracją były stroje szlachty polskiej. Bianka Stys zadebiutowała swoją kolekcją, w której sylwetki oglądane od najciemniejszej do najjaśniejszej imitują przemijanie nocy. To również zabawa transparentnością, strukturą i fakturą materiału. Anna Jaśkowiak inspirowała się graffiti. Kreacje adresowane są do młodych gotowych do walki z przeciwnościami losu kobiet. Kolekcja Joanny Ograniściak- Płachta stanowi reinterpretację podstawowych form ubioru, szczególnie koszuli. Asymetryczne formy i plisowania, cięcia i surowe wykończenia nadają świeży i lekki rys tradycyjnym formom.

Srebrną Pętelkę i Nagrodę Główną ufundowaną przez Międzynarodowe Targi Poznańskie ( bezpłatny pokaz i stoisko na targach wiosennych) i złoto-bursztynową biżuterie Aleksandra Gliwińskiego zdobyła Joanna Organiściak-Płachta.

Część trzecia Gali to tradycyjnie najbardziej pożądane i prestiżowe nagrody.

Moda to nie tylko odzież. Modna mogą być też różne usługi i działania.
Certyfikaty i statuetki „Marka na Topie” otrzymały: LPP (właściciel marek odzieżowych: Reserved - która od kilku miesięcy jest na czele rankingu marek odzieżowych), Cropp, House, Mohito, Sinsay), OSM Czarnków (hit i przebój roku – Deser Czaruś), Press-Service (lider w dziedzinie kompleksowego monitoringu internetu).

Statuetki Kreator Mody Fryzjerskiej 2015 otrzymali: Magda Kwiatkowska i Mariusz Nowacki (przypomnijmy że w ubr statuetki te dostały : Krystyna Piasecka i Maria Katscher).

Statuetkę i certyfikat Polski Kreator Wizażu 2015 otrzymał Olaf Tabaczyński ( To nagroda przyznana po raz pierwszy. W przyszłym roku organizatorzy zamierzają wręczyć statuetkę Marka na Topie również marce obuwniczej). Jak mawia S.Kostecki - obraz kobiety to jej osobowość i ubiór, ale również głowa ( fryzura i makijaż) oraz buty, stanowiące ramę tego obrazu. Dobór ramy ma znaczenie szczególne.

Najbardziej pożądana nagroda polskiej mody to „Złota Pętelka”. W tym roku otrzymali ją Aleksander Gliwiński i Magdalena Arłukiewicz.

Galę zakończył pokaz sukien ślubnych Elizabeth Passion, prezentowanych do piosenki z repertuaru Anny German wykonanej przez laureatkę wielu konkursów – Martę Grabowską.

Specjalnym akcentem Gali było uczczenie 40-lecia pracy Stefana Kosteckiego w kulturze i modzie, który otrzymał Medal „Labor Omnia Vinci” Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski