Odkrywamy historię skarbu z Karczmisk

Małgorzata Szlachetka
31-letni mieszkaniec z Puław, posiadacz monet pochodzących z XI wieku, od dłuższego czasu próbował ustalić ich wartość, bo chciał je sprzedać
31-letni mieszkaniec z Puław, posiadacz monet pochodzących z XI wieku, od dłuższego czasu próbował ustalić ich wartość, bo chciał je sprzedać KWP Lublin
Policja znalazła w mieszkaniu puławianina 13 denarów bitych w XI i XII wieku

Monety, które właśnie "wypłynęły" w Puławach, są prawdopodobnie częścią skarbu z Karczmisk. Informacja zelektryzowała specjalistów, bo kolekcja zaginęła w czasie II wojny światowej. Z ponad 4500 monet obecnie w muzeach polskich mamy tylko 38 sztuk.

Do historycznego odkrycia doszło w 1932 roku w Karczmiskach, w czasie prac polowych. Ukryty w ziemi "duży, niewypalany garnek gliniany" zawierał wiekowe monety ważące w sumie 3,06 kg. Znalazła je pracująca w polu kobieta.

Nie wiadomo, co byłoby dalej, gdyby nie pewien posterunkowy, który zauważył, że dzieci bawią się starymi monetami. To on zawiadomił starostwo w Puławach.

- Po odkryciu, jeszcze przed 1939 rokiem, znalezisko było pokazywane w Muzeum Lubelskim, wtedy mieszczącym się w siedzibie biblioteki imienia Łopacińskiego - przypomina Tomasz Markiewicz z Gabinetu Numizmatycznego w Muzeum Lubelskim.

W skład skarbu wchodziły m.in. denary Bolesława Śmiałego, Władysława Hermana oraz bite za czasów Bolesława Krzywoustego.

Ostatecznie skarb trafił na Zamek Królewski w Warszawie. W czasie II wojny światowej przepadł, jak wiele polskich zbiorów.

W jaki sposób monety znalazły się 70 lat po wojnie w rękach puławianina? Mężczyzna wpadł, kiedy trzy monety wystawił na sprzedaż w internecie. Namierzyła go policja. Okazało się, że w mieszkaniu 31-latka znaleziono w sumie 13 zabytkowych monet.

- Mężczyźnie nie postawiono jeszcze żadnych zarzutów - zastrzega kom. Marcin Koper z Komendy Powiatowej Policji w Puławach.

- Jego tłumaczenia są niespójne. Raz mówi, że monety ma od dziadka, innym razem, że od ciotki. W jego posiadaniu mają być od czterech lat. Będziemy sprawdzać te wersje - dodaje Marcin Koper.

Jedna z możliwych hipotez zakłada, że mamy do czynienia z częścią skarbu z Karczmisk, która nigdy nie została przekazana do żadnego muzeum. Możliwe też, że monety zostały wydobyte z ziemi przy użyciu wykrywacza metali.
Dlaczego skarb z Karczmisk jest tak wyjątkowy?

Dlatego że - jak dowiedzieliśmy się z opracowań naukowych - było w nim aż 215 brakteatów, czyli monet wybijanych jednostronnie. Przed odkryciem z 1932 roku sądzono, że są to niezwykle rzadkie obiekty, bardziej o charakterze amuletu niż powszechnie używanego środka płatniczego.

Jeden brakteat policja znalazła u puławianina. To ta największa z monet prezentowanych na zdjęciu obok. Widzimy na niej wizerunek księcia Bolesława Krzywoustego oddającego się w opiekę św. Wojciecha, patrona państwa polskiego. Takie monety zostały wybite dla celów propagandowych, aby podkreślić niezależność polskiego kościoła.

O tym, gdzie trafi zbiór zarekwirowany przez policję, zdecyduje wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie. Być może wzbogaci zbiory Muzeum Lubelskiego, bo zasadą obecnie jest, aby zabytki pozostawały w regionie, w którym zostały odkryte. Wartość odnalezionych monet na razie nie została oszacowana.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Odkrywamy historię skarbu z Karczmisk - Kurier Lubelski

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Emil
Po odkryciu skarbu w Karczmiskach monety uległy rozproszeniu. Wiele osób weszło w posiadanie kilku lub kilkudziesięciu monet. Później część z nich trafiła do zbiorów muzealnych. Nie można zabierać obecnemu właścicielowi monet, tylko dlatego iż prawdopodobnie pochodzą ze skarbu karczmiskiego. Niech władze szukają kilku tysięcy monet, które trafiły przed 1939r. na Zamek Królewski w Warszawie.
x
xolneox
Te monety zostały zrabowane w czasie II wojny światowej... zrabowane = przestępstwo, komuną to ty żyjesz w swoim małym świecie...
N
No nie
nasyłano na nich policji to tych znalezisk o wiele dużo więcej mielibyśmy w naszych muzealnych zbiorach - a tak ?
Albo to przetopią na sztabki albo co sprytniejsi wywiozą je na zachód i tam sprzedadzą je na czarnych rynkach za konkretną cenę. Jak to powiadają "chytry dwa razy traci" - a jak jest nie tylko chytry ale wręcz pazerny to i więcej.
No pomyślcie sami - ktoś kupuje wykrywacz metali, łazi z nim i szuka całymi dniami,miesiącami a nawet latami a jak już coś znajdzie to ma to za darmo oddać jakiemuś Zdrojewskiemu który robiąc niewiele pożytecznego bierze na miesiąc minimum 12 patoli z budżetowej kasy.............czy to jest logiczne ?
Ż
Życzliwy
Sklep "Kolekcjoner"! Kochana Milicjo! Tam ulokowali się kolejni podobni złoczyńcy! Swój proceder prowadzą od wielu lat i wygląda na to, że uczynili sobie z niego stałe źródło dochodu!
K
Kolekcjoner numizmatyk
Komuna wraca. Przecież nie można mieć takich skarbów w domowych kufrach bo od razu przestępstwo. Każdy kolekcjoner to przestępca!
d
dr Marco
A wczoraj w wieku 94 lat zmarła Pani Danuta Brzosko-Mędryk, więźniarka Majdanka, autorka wieli książek. Dzięki Jej zeznaniom w latach 70-tych w RFN skazano nadzorczynię-bestię z Majdanka, zwaną Kobyłą....
k
kccnkkf
Tak będzie po polsku.
k
khcbnk
Skandal! Kara śmierci dla zwyrodnialca!
Wróć na i.pl Portal i.pl