Menu Region

Plan ratunkowy ułatwi walkę z bezrobociem

Plan ratunkowy ułatwi walkę z bezrobociem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Rozmawia Joanna Pieńczykowska

Prześlij Drukuj
Z Mateuszem Walewskim, ekonomistą CASE, rozmawia Joanna Pieńczykowska.
Czy plan zaproponowany przez rząd jest w stanie skutecznie przeciwdziałać wzrostowi bezrobocia?
Rządowy pakiet jest niemal w całości ukierunkowany na poprawę sytuacji na rynku pracy. Działania mające na celu wsparcie finansowe i kredytowe przedsiębiorstw w istocie mają zapobiec wzrostowi bezrobocia. To właśnie od kondycji firm zależy poziom zatrudnienia. W pakiecie przewidziano m.in. zwiększenie do 60 mld zł limitu na poręczenia i gwarancje bankowe Skarbu Państwa. Również cały pakiet wydatków inwestycyjnych służy utrzymaniu i tworzeniu miejsc pracy, m.in. pula na inwestycje ze środków unijnych zwiększona będzie z 10 do 16 mld zł.

Jeżeli polska gospodarka spowolni, tak jak prognozuje rząd, czyli wzrost PKB wyniesie 3,7 proc., to jak wpłynie to na rynek pracy?
Niewątpliwie spowolnienie zmusi wiele polskich firm do dokonania korekty zatrudnienia. Jeżeli będzie to spowolnienie na poziomie prognozowanym przez rząd, to na koniec przyszłego roku stopa bezrobocia wzrośnie z obecnych 8,8 proc. do około 9,4-9,5 proc.
Tym bardziej że do kraju powróci część emigrantów z Europy Zachodniej, która znacznie bardziej niż Polska odczuje kryzys. Poza tym z powodu zmiany przepisów o emeryturach pomostowych już w przyszłym roku mniej osób odejdzie na wcześniejszą emeryturę.

O ile wzrośnie liczba osób bez pracy?
Oceniamy, że pod koniec przyszłego roku liczba bezrobotnych, która wg GUS wynosi obecnie 1376 tys., wzrośnie o ok. 80 tys. Oczywiście jeśli recesja na Zachodzie Europy znacząco się pogłębi, to skala zwolnień będzie większa - może znacznie przekroczyć 100 tys. osób. Wówczas żaden plan nie będzie w stanie temu zapobiec.

A czy plan rządu zapewnia wystarczającą ochronę dla osób, które stracą pracę?
Plan przewiduje, że z 1,14 mld zł uzyskanych ze wzrostu akcyzy powstanie w budżecie Rezerwa Solidarności Społecznej. Środki z tego źródła trafią do rodzin żyjących na progu ubóstwa, do osób w podeszłym wieku. Oddzielnie na walkę ze skutkami bezrobocia przewidziano zwiększone środki z Funduszu Pracy oraz Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się