Menu Region

Paulina Nowosielska: Koniec zmowy strachu w pracy

Paulina Nowosielska: Koniec zmowy strachu w pracy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Paulina Nowosielska dziennikarka działu opinie

Prześlij Drukuj
O dyskryminacji w miejscu pracy napisano i powiedziano już tyle, że w teorii wszyscy powinniśmy być mocni i w razie gdybyśmy stali się ofiarą molestowania, obronilibyśmy się bez trudu.
Uśmiech powątpiewania, jaki teraz zapewne pojawia się na twarzach niektórych czytelników, to dowód na to, że w tym temacie jesteśmy ciągle jak dzieci we mgle. Samo hasło dyskryminacji w pracy budzi dwa podstawowe skojarzenia. Że chodzi o molestowanie seksualne i że ofiarami są zawsze kobiety. Ale to tylko ułamek znacznie większego problemu.

Bardzo ważną sprawą jest to, że w projekcie nowelizowanej ustawy kodeksu pracy wymienione są różne typy dyskryminacji.
Czyli takie formy zatrudniania, zmiany zatrudniania, rozwiązywania umowy o pracę, które z perspektywy pracownika mogą być krzywdzące. Dzielenie pracowników w firmie na grupy, w których jedna ma się zdecydowanie lepiej od reszty (ze względu na korzystniejsze warunki pracy, możliwość szkoleń, podwyżek itp.), to też dyskryminacja. Tej milczącej zazwyczaj większości.

I dlatego najważniejszy chyba zapis nowelizowanego kodeksu pracy mówi o tym, że nie tylko pracownik, który postanowi się bronić, będzie chroniony prawem przed, mówiąc wprost, zemstą niesprawiedliwego pracodawcy. Na taką ochronę będą mogli liczyć również ci, którzy udzielili dyskryminowanemu pracownikowi wsparcia.

Czyli mówiąc wprost: koledzy z firmy nie wylecą z hukiem na bruk, jeśli wstawią się za krzywdzonym Kowalskim. Ten zapis daje kolosalne możliwości tym, którzy byli dotąd na tyle uczciwi, by dostrzec nieuczciwość, ale bali się konsekwencji. Dla pracodawcy może oznaczać z kolei koniec żerowania na zmowie strachu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się