Menu Region

Akta zbrodni katyńskiej: USA odtajnia i apeluje o...

Akta zbrodni katyńskiej: USA odtajnia i apeluje o odtajnienie do Rosji i Białorusi

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

8Komentarzy Prześlij Drukuj
Akta zbrodni katyńskiej: USA odtajnia i apeluje o odtajnienie do Rosji i Białorusi

(© AP Photo/Sergey Ponomarev, File)

Archiwa Narodowe USA opublikowały w poniedziałek kilka tysięcy stron znajdujących się w ich zbiorach dokumentów na temat mordu polskich oficerów przez NKWD w Katyniu w kwietniu 1940 r. Część z nich została odtajniona i udostępniona po raz pierwszy.
Opublikowane dokumenty zgrupowano w 318 plikach. Są tam materiały ze zbiorów kilkunastu organów władz USA, w tym Kongresu, Departamentu Stanu, bibliotek-muzeów byłych prezydentów, agencji wywiadu wojskowego i CIA, Pentagonu i innych agend rządowych.

W niektórych z nich informacje o Katyniu są rozproszone w rozmaitych raportach, listach, notach i memorandach dyplomatycznych. Są też filmy, mapy i zdjęcia.

Część dokumentów - około tysiąca stron - zostało po raz pierwszy udostępnionych opinii publicznej. Reszta była już wcześniej dostępna dla badaczy i publiczności, chociaż w innej formie.

Narodowe Archiwa USA opublikowały dokumenty na swojej stronie internetowej jeszcze przed zaplanowaną na godz.
21 czasu polskiego uroczystością z tej okazji na Kapitolu. Początkowo zapowiadano, że materiały katyńskie zostaną upublicznione w internecie dopiero po tej ceremonii.

W uroczystości wezmą udział senatorowie i kongresmeni, działacze Polonii amerykańskiej, przedstawiciele ambasady RP w Waszyngtonie i rodzin katyńskich.

Publikacja tak wielkiej ilości dokumentów w internecie jest wynikiem inicjatywy demokratycznych polityków o polskich korzeniach: kongresmenki Marcy Kaptur z Ohio i byłego kongresmena Paula Kanjorskiego z Pensylwanii, a także owocem prac konferencji na temat Katynia w Bibliotece Kongresu w 2010 r. zorganizowanej przez Fundację Kościuszkowską.

Rząd polski liczy, że ujawnione dokumenty pozwolą ocenić, co wiedział rząd USA o zbrodni katyńskiej w czasie II wojny światowej i bezpośrednio po niej.

Ambasada RP w Waszyngtonie wydała w poniedziałek wspólne oświadczenie z kongresmenką Kaptur, w którym powitano z uznaniem publikację odtajnionych dokumentów.

"Udostępnienie blisko tysiąca stron materiałów archiwalnych wniesie istotny wkład w poszerzenie naszej wiedzy na temat tej zbrodni, której władza sowiecka dopuściła się na narodzie polskim w 1940 r. (...) Zwracamy się do Federacji Rosyjskiej, Białorusi i innych krajów o pełne odtajnienie wszystkich dokumentów dotyczących zbrodni oraz ich udostępnienie opinii publicznej" - głosi oświadczenie.

Wyrażono w nim wdzięczność Polonii amerykańskiej i jej przyjaciołom w Stanach Zjednoczonych za wysiłki i wytrwałość, dzięki którym sprawa zbrodni katyńskiej nie popadła w zapomnienie.
8

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Nie jestesmy tytanami !

+25 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

R.B. (gość)  •

Polskie Sily Zbrojne obecnie stanowia tylko czesc sil NATO. Czesc slabsza militarnie. Sa wkomponowane w ogolny system obronny. To samo dotyczy Czechow,Wegrow i innych krajow. To nie ma nic wspolnego z posiadaniem znaczacego potencjalu militarnego i wsparcia finansowego w wypadku powaznego konfliktu zbrojnego. Polska dawniej jak i dzisiaj jest postrzegana jako sojusznik pomocniczy. Wojna to kosztowna "zabawa" i gospodarka polska i podobnych krajow w momencie rozszerzonego konfliktu moze odgrywac tylko role zapychacza powstalych luk w obronie. Czy nie bylo tak w czasie 2 wojny swiatowej ? Dlatego liczenie sie z tego typu sojusznikiem jest inne ,niz z sojusznikiem glownym. Patriotyzm i mniemanie o sobie jest zupelnie czym innym ,niz realne mozliwosci. Katyn to tragiczna sprawa,ale ona przeciez nie mogla stanac na drodze do pokonania wroga . Jakos w dziwny sposob wiedzialem kto to zrobil juz od dziecka.Ale byl to okres wladzy komunistow i kazda rozmowa na ten temat byla poprostu niebezpieczna dla egzystencji wielu ludzi.A dlaczego Amerykanie tego nie ujawnili ? Bo chodzilo o sily pomocnicze a nie glowne ! Pozdrawiam !

odpowiedzi (0)

skomentuj

Akta zbrodni katyńskiej

+30 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Nick (gość)  •

Kazdy z zainteresowanych posiada niepelny zasob informacji. Jedni posiadaja zasoby pozwalajace na ostateczne wnioski (oceny), inni nie sa w stanie ostatecznych wnioskow formulowac. Nalezy dac szanse na dotarcie do prawdy wszystkim! Prawda nie jest taka "jaka da sie wykazac". Dopuki istnieja watpliwosci, nalezy je wyjasniac do momentu, kiedy nastapi zgonosc podmiotow poznajacych wzgledem przedmiotu poznawanego, bez wzgledu na podmiot poznajacy. To potrwa jescze.

odpowiedzi (0)

skomentuj

katyn

+35 / -44

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gosc (gość)  •

A co tu jest do odtajnienia rzad komunistyczno zydowski z bierutem wlacznie az do jaruzelskiego wiedzieli dokladnie ze to ruski wxmordowali Polakow

skomentuj

odpowjedż

+54 / -49

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

maksym (gość)  •

popieram twoją wypowiedż co tu jest do odtainienia jak większość Polaków dokładnie wie co Rosjanie zrobili Polakom i Rosjanom i jeszcze innym.Dziwje się tylko że nikt nic nie mówi co Polakom zrobili Niemcy.Z Niemcami chcemy za wszelką cene zostać sojusznikami.niech tak będzie.Tyle że Niemcy wymordowali tylu Polaków i innych ludzi na tym śwjecie.i tak wygląda jak byśmy im wszystko wybaczyli.a Rosjanom nie możemy wybaczyć.Czy to normalne.

odpowiedzi (0)

skomentuj

polska to nieliczacy sie kraj w swiecie

+40 / -42

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kazik (gość)  •

sam tytul mowi za siebie swiat robil z nami co chcial a wychylili sie tylko sowieci a nasi dobrzy przyjaciele o tym dobrze wiedzieli i do tej pory robia z nami co chca a nasze wladze to jak skaczaca dusza w dzwonie raz z jednej strony raz z drugiej a robiaca wiele chalasu najbiedniejszy jest tylko prosty narod polski nie ma przyszlosci ale musimy zyc w tym kraju

skomentuj

odpow

+29 / -26

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

maksym (gość)  •

delikatnie to wszystko nazwałeś.Z nami na całym śwjecie nikt się nie liczy.Znam język Angielski i trche Niemieckiego i jak się idzie ulicą i ktoś usłyszy Polaków to są takie komętarze że niewypada o tym piać.Poprostu wstyd.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Sowieckie polaczenia

+63 / -56

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gosc (gość)  •

Tak na prawde to dupki z Wielkiej Brytanii mogli by pokazac wszystkie akta o umowach z Sowietami w czasie II wojny i po wojnie. Na pewno bysmy sie dowiedzieli o strachu przed sowiecka inwazja na Europe. Sprzedaz Polski i innych krjow Europy Centralnej. Oficjalne nie uznanie Polskiej Armi na Zachodzie, nie pozwolenie na marsz Polskich Sil Zbrojnych w Londynie na paradzie itp.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dzień bez Katynia, dniem straconym.

+53 / -41

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Antynazista (gość)  •

Co dzień o tym samym słyszymy. A może Amerykanie zwróciliby się do swojego najbliższego sojusznika Wielkiej Brytanii, o odtajnienie akt w sprawie śmierci gen. Sikorskiego. Tam na pewno znaleźlibyśmy ciekawsze perełki z historii. Ale niestety, właśnie z powodu tych perełek utajniono je na kolejne kilkadziesiąt lat.

odpowiedzi (0)

skomentuj