Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka z komuną wyceniona na 400 zł brutto przez rok

Agata Pustułka
Andrzej Rozpłochowski, jeden z prawdziwych bohaterów "S", uważa, że ustawa to krok w dobrą stronę, ale niewystarczający
Andrzej Rozpłochowski, jeden z prawdziwych bohaterów "S", uważa, że ustawa to krok w dobrą stronę, ale niewystarczający arc / Mikołaj Suchan
Weszła w życie ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Nie wszyscy są zadowoleni.

Pierwszy raz po 1989 roku Sejm przyjął ustawę, która umożliwia pomoc działaczom antykomunistycznej opozycji. Wczoraj weszła w życie.

- Jasne, nie wszyscy są usatysfakcjonowani, ale to wypadkowa naszych budżetowych możliwości. Chcieliśmy dać wsparcie osobom najbardziej potrzebującym, które swoje zdrowie, pracę zawodową poświęciły, by kolejne pokolenia mogły żyć w wolnej i demokratycznej Polsce. Cieszę się, że ustawa ta wchodzi w życie w tak symbolicznym momencie, czyli w 35. rocznicę powstania związku Solidarność - mówi poseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Pięta z Zagłębia.

"Ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych" to nadzieja dla wielu z tych, którym nie powiodło się w warunkach gospodarki rynkowej, bo często to osoby schorowane, po przejściach, z najniższymi dochodami.

Zgodnie z zapisami ustawy "działaczem opozycji antykomunistycznej jest osoba, która w okresie od dnia 1 stycznia 1956 r. do dnia 4 czerwca 1989 r., łącznie przez co najmniej 12 miesięcy prowadziła, w ramach struktur zorganizowanych lub we współpracy z nimi, zagrożoną odpowiedzialnością karną, działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce".

Na świadczenie pieniężne w wysokości 400 zł miesięcznie przez rok można liczyć, jeśli dochód samotnie gospodarującej osoby uprawnionej do zasiłku nie przekracza kwoty odpowiadającej 120 proc. najniższej emerytury, ogłaszanej przez prezesa ZUS, albo gdy dochód na osobę w rodzinie osoby uprawnionej nie przekracza kwoty odpowiadającej 100 proc. najniższej emerytury.
Pomoc pieniężna może być również przyznana na częściowe pokrycie kosztów zakupu wózka inwalidzkiego, sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych, dostosowanie pomieszczeń mieszkalnych do rodzaju inwalidztwa oraz opłacanie pomocy pielęgnacyjnej.

Zgodnie z zapisami ustawy przy Zarządzie Województwa Śląskiego powstanie rada konsultacyjna ds. działaczy opozycji i osób represjonowanych. Zadaniem rady będzie m.in. opiniowanie wniosków potwierdzających status kombatancki.

Nawet medalu nie chciałem

Jerzy Wartak, który brał udział w strajku w KWK Wujek, a potem został skazany na więzienie uważa, że pomoc powinna się należeć tylko najbardziej potrzebującym. - Przecież ja nie protestowałem dlatego, żeby jakieś pieniądze teraz zarabiać. Kto by o tym myślał? Zresztą sytuacja górników, którzy mają niezłe emerytury, jest w porównaniu z innymi dobra. Ja żadnych medali, ani odszkodowań nie chciałem przyjmować i nie przyjąłem - stwierdza Wartak. Rozumie jednak, że w innych regionach kraju, np. we wschodnich województwach, sytuacja życiowa dawnych działaczy może być trudna.

- Ta ustawa to dla mnie krok w dobrą stronę, ale stanowczo niewystarczający. Po październikowych wyborach będziemy zabiegać o jej nowelizację. Kwoty są śmiesznie małe. Chodzi nam o to, aby świadczenie było dożywotnie oraz by przy przyznaniu środków brano pod uwagę pobory w wysokości średniej krajowej - wyjaśnia Andrzej Rozpłochowski, legenda Solidarności, największy "pistolet" z 1980 i 1981 roku. W województwie śląskim z ustawy może (dane bardzo szacunkowe) skorzystać do kilkudziesięciu osób.

W dawnym województwie katowickim w czasie stanu wojennego internowano 1911 osób, bielskim - 235, zaś w częstochowskim - 196.


*Kontrowersyjna reklama Żytniej to wstyd dla całej branży. Polmos przeprasza
*Pies uratował dziecko od śmierci! Suczka Perełka bohaterką. Oto ona
*Sosnowiec lepszy od Katowic. Ulica Małachowskiego bardziej zabawowa niż Mariacka
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Gdzie jest Basia, która jako dziecko zaginęła 15 lat temu? Rodzice wciąż szukają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!