Menu Region

Zmuszają do ćwiczeń nago, biją kluczami po jądrach

Zmuszają do ćwiczeń nago, biją kluczami po jądrach

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Krajewski

Prześlij Drukuj
Polscy policjanci są coraz bardziej brutalni. Obraz, jaki wyłania się z pisma rzecznika praw obywatelskich do szefa policji, jest elektryzujący.
Dr Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich, alarmuje szefa polskiej policji Andrzeja Matejuka. Do końca października rzecznik otrzymał 268 poważnych zgłoszeń od obywateli, którzy padli ofiarami brutalności policji. Kochanowski przywołuje mnóstwo drastycznych przykładów, w większości opisanych przez "Polskę".

Między innymi przypomina kulisy zatrzymania we wrześniu ponad siedmiuset kibiców Legii Warszawa pod zarzutem wzięcia udziału w nielegalnym zgromadzeniu, gdy szli oni na mecz z Polonią Warszawa. Policjanci zatrzymanie to tłumaczyli tym, że wielu kibiców nie miało biletów, więc nie szło na mecz, ale żeby rozrabiać.

Aresztowani, w tym wiele kobiet, opowiadali o brutalnym biciu pałką podczas zatrzymania i różnych rodzajach tortur w trakcie przesłuchań - od zmuszania do robienia ćwiczeń na golasa po bicie kluczami po jądrach. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura w Płocku.

Pismo zawiera również ostre wypowiedzi na temat działań policji, a także śledztw, które zbyt często są umarzane.

Rzecznik w wysłanym do Matejuka liście zaleca zmianę systemu rejestracji skarg oraz bardziej dogłębne przeprowadzanie dochodzeń w sprawie przekraczania przez funkcjonariuszy swoich uprawnień.

- To jest słowo policjanta wobec słowa pokrzywdzonego. Ponadto dowody nie są w sposób właściwy udokumentowane - uważa Kochanowski. Winę za to ponoszą przede wszystkim śledczy, którzy zaniedbują swoje obowiązki.

Dane policji wskazują, że z roku na rok wzrasta liczba wykrywanych przestępstw popełnionych przez policjantów. Biuro Spraw Wewnętrznych w 2007 r. prowadziło prawie 1,7 postępowań w sprawie naruszeń prawa przez funkcjonariuszy. Wynika to przede wszystkim z rozwoju działalności tzw. policji w policji.
1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się