Menu Region

KRUS jest Polsce potrzebny

KRUS jest Polsce potrzebny

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Janusz Piechociński

Prześlij Drukuj
Zamiast zabierać rolnikom, niech szef BCC zajmie się kolejami, pocztą i kopalniami - pisze polityk PSL, Janusz Piechociński
Jednym z najbardziej drastycznych przykładów nieracjonalnego zarządzania środkami publicznymi jest system ubezpieczeń społecznych rolników.

Politycy, zapewne z braku odwagi, nie podejmują tematu koniecznej zmiany nieracjonalnego i kosztownego systemu, usprawiedliwiając brak działania poglądem o powszechnej biedzie rolników i o znacznie niższej opłacalności pracy w rolnictwie niż poza rolnictwem" - ogłosił szef BCC Marek Goliszewski ("Polska", 26.11.2008 ).

Oto kolejny dowód na to, że o kosztach finansowania ubezpieczenia społecznego rolników mówi się wiele, ale nie zawsze prawdę.

W latach 1999-2008 o niemal połowę zmalał udział środków z budżetu państwa w dofinansowaniu zadań ustawowych KRUS (z 9,6 do 5,1 proc). Mitem jest zatem upowszechniana opinia o rosnącym udziale budżetu w KRUS.

Na poziom dotacji uzupełniającej do rolniczych świadczeń finansowanych z Funduszu Emerytalno-Rentowego KRUS (87 proc. wydatków Funduszu w ub.r.) w dużym stopniu wpływa zaś sytuacja demograficzna wsi. Na początku 2007 r. liczba świadczeniobiorców Kasy wyniosła ok. 1,6 mln i była niemal równa liczbie ubezpieczonych.

Natomiast w systemach pozarolniczych liczba ubezpieczonych jest dwukrotnie wyższa od liczby osób pobierających emerytury i renty. Według danych GUS świadczeniobiorcy KRUS stanowią obecnie 4,4 proc. ogółu ludności kraju. W tym roku z systemu emerytalno-rentowego KRUS ubyło ok. 100 tys. osób, część z nich to świadczeniobiorcy okresowych rent rolniczych, którzy wracają do zawodowej aktywności w gospodarstwie rolnym.

Nie jest również prawdą, że rolnicy nie płacą podatków. Opłacają prostoliniowy podatek gruntowy, którego łączna wysokość zależy od ilości i jakości posiadanej przez właściciela ziemi. Nie są więc żadną uprzywilejowaną grupą, która podatków nie płaci.
1 3 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się