Marzył o dwudziestce, a zajął drugie miejsce w zjeździe

Oskar Berezowski

Gdy pędzisz w dół na złamanie karku z prędkością 130 km/godz., to przestaje być ważne, z jakiego miejsca startujesz.
Taką dewizę wyznaje Szwajcar Carlo Janka. W sobotę zajął drugie miejsce w najniebezpieczniejszej alpejskiej konkurencji - zjeździe. W kanadyjskim Lake Louise Janka runął w dół z 65. numerem startowym. - Marzyłem najwyżej o czołowej dwudziestce w klasyfikacji końcowej, ale podium... - z niedowierzaniem powtarzał nieopierzony Szwajcar, który nie ma praktycznie żadnych sukcesów na koncie. Nigdy wcześniej nie awansował nawet do najlepszej dziesiątki w zawodach Pucharu Świata.
Jance sprzyjała jednak pogoda, która popsuła się, gdy na trasę ruszyli mistrzowie. To właśnie dzięki chwilowo lepszej aurze zwycięzca Włoch Peter Fill miał doskonały czas. Jednak warunki nie są panaceum na dobry wynik.

Najlepszym przykładem jest Polak Maciej Bydliński. Choć startował przy takiej samej pogodzie jak Janka, zajął... ostatnie miejsce. A Carlo grzecznie podreptał do kolegi ze szwajcarskiego teamu Didiera Cuche?a, który w tym sezonie broni tytułu zjazdowego króla. Cuche poklepał młodzieńca i kwaśno się uś- miechnął. Zajął 32. miejsce, czyli takie, jakie powinien wywalczyć jego młody kolega, a nie on, człowiek, który mówi o sobie, że jest księciem prędkości. Powodów do radości nie miał też Bode Miller. Amerykanin błyszczał na tre-ningach. W bramce stanął jednak, gdy pogoda się zmieniła i zajął 16. lokatę.

As nie zawiódł natomiast w supergigancie. 54. zwycięstwo pucharowe w karierze odniósł Austriak Hermann Maier. Wśród pań nieźle radzą sobie za to Polki. W niedzielnym slalomie w Aspen aż dwie nasze rodaczki awansowały do drugiego przejazdu. Katarzyna Karasińska zajęła 25. miejsce, a Agnieszka Gąsienica-Daniel była 28. Wygrała Czeszka Sarka Zahrobska. Dzień wcześniej Francuzka Tessa Worley była najszybsza w slalomie gigancie. Polki nie awansowały do drugiego przejazdu.