Menu Region

Brytyjski rząd idzie na wojnę z pijakami

Brytyjski rząd idzie na wojnę z pijakami

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Richard Ford "The Times"

Prześlij Drukuj
Brytyjskie puby i kluby będą musiały poddać się ścisłym ograniczeniom.
Władzom chodzi o zmianę kultury picia oraz walkę z rosnącą agresją znajdujących się pod wpływem alkoholu bywalców nocnych lokali. Rząd planuje także wprowadzanie zakazu specjalnych promocji i zniżek na drinki.

Gabinet premiera Gordona Browna rozważa też wprowadzenie ostrzeżeń na butelkach z napojami alkoholowymi podobnych do tych, jakie umieszczane są na paczkach papierosów. Ministrowie chcą ponadto przeprowadzić telewizyjną kampanię o szkodliwości nadmiernego spożycia napojów wyskokowych.
Nowe przepisy ujęte zostaną w specjalny kodeks postępowania, który ma obowiązywać branżę alkoholową. Zdaniem urzędników z Whitehall regulacje te powinny być obowiązkowe, jednak ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie premier.

- Chcemy, aby nowe środki były proporcjonalne do sytuacji i faktycznych szkód spowodowanych alkoholem - mówi odpowiedzialny za przydzielanie licencji na handel alkoholem i prowadzenie lokali minister Gerry Sutcliffe. Specjalny raport resortu zdrowia wskazuje na powszechne łamanie obecnych zaleceń władz. Ministrowie stracili już cierpliwość. Nie chcą dłużej przekonywać przedstawicieli branży alkoholowej do pilnowania z własnej woli porządku w pubach i klubach.
Według wspomnianego raportu 10 mln dorosłych Anglików pije więcej, niż wynoszą limity zalecane przez rząd.

Nadużywanie przez obywateli alkoholu kosztuje brytyjski system opieki zdrowotnej ponad 2,7 mld funtów rocznie. Wydatki związane z pilnowaniem porządku oraz utratą pracy przez pijących sięgają 25 mld funtów. Każdego roku z powodu pijaństwa do szpitali trafia 811 tys. osób. Zgodnie z planowanymi zmianami w brytyjskim prawie obowiązek egzekwowania przepisów spoczywać będzie na lokalnych urzędach i policji. Instytucje te będą miały prawo ustalania warunków przyznania koncesji oraz odbierania ich tym lokalom, w których łamane jest prawo.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się