Menu Region

Castro zaprasza Obamę

Castro zaprasza Obamę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Graham Keeley "The Times"

Prześlij Drukuj
Przywódca Kuby Raúl Castro zaproponował Barackowi Obamie rozmowy na neutralnym gruncie.
Kubański prezydent zasugerował przy tym, że odpowiednim miejscem dla takiego spotkania mogłaby być amerykańska baza w Zatoce Guantánamo. Gdyby do tego doszło, byłoby to pierwsze spotkanie głów obu państw od blisko pół wieku. Kontakty oficjalne między Hawaną i Waszyngtonem zostały zerwane po kubańskiej rewolucji w 1959 r.

Niewiele brakowało, a komunistyczny przywódca, który przejął obowiązki od swego chorego brata Fidela w 2006 r., zgodziłby się przyjechać na rozmowy z amerykańskim prezydentem elektem do Waszyngtonu.
Swoją ofertę Castro złożył podczas wywiadu, jaki przeprowadził z nim w Hawanie hollywoodzki aktor Sean Penn. Gwiazdor Hollywoodu, który nie kryje swych lewicowych poglądów, opisał rozmowę z kubańskim przywódcą w artykule dla amerykańskiego magazynu "The Nation".
77-letni Raúl Castro rzadko udziela wywiadów, a od czasu objęcia urzędu prezydenta była to jego pierwsza rozmowa z przedstawicielem amerykańskich mediów.

Zapytany, czy zgodziłby się spotkać z Obamą w stolicy USA, odparł, że musiałby się nad tym zastanowić. Potem dodał jednak, że organizowanie takiego szczytu na terytorium państwa jednego z prezydentów byłoby nie w porządku wobec tego drugiego. Zdaniem Castro dobrym miejscem mogłaby być za to baza w Zatoce Guantánamo, gdzie mieści się niesławne amerykańskie więzienie, które Obama obiecał zamknąć.

- Musimy się spotkać i zacząć rozwiązywać nasze problemy - zadeklarował Castro. - Na koniec moglibyśmy dać prezydentowi prezent: amerykańską flagę, która powiewa nad Guantánamo - dodał.
Przejściowa ekipa Obamy odmawia komentarza na temat zaproszenia ze strony Castro. Po przejęciu władzy Raúl Castro kilkakrotnie proponował spotkania amerykańskim urzędnikom. Jego zdaniem miałyby one na celu głównie wznowienie wymiany handlowej zamrożonej od momentu nałożenia przez Waszyngton embarga w 1962 r.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się