Katastrofa smoleńska. Nowa komisja, nowi eksperci? Tylko kto...

  Katastrofa smoleńska. Nowa komisja, nowi eksperci? Tylko kto uwierzy w kolejny raport

  Dorota Kowalska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Powraca temat katastrofy smoleńskiej. Tym razem za sprawą prof. Marka Żylicza, byłego członka komisji Millera, który w rozmowie z serwisem Gazetaprawna.pl rzucił taką oto propozycję. - Jeżeli zespół sejmowy Antoniego Macierewicza twierdzi, że posiada dowody podważające ustalenia Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego i częściowo treść swych materiałów publikuje (wprawdzie bez pełnego uzasadnienia), a poważna część społeczeństwa wierzy w ich prawdziwość, to należy doprowadzić do ich zbadania i oceny w trybie zgodnym z prawem - stwierdził prof.
  Żylicz. - W sytuacji, gdy połowa Polaków ma wątpliwości, czy raport Millera wyjaśnił przyczyny katastrofy, a część spośród tej grupy uznaje za możliwą tezę o zamachu; gdy zarzuca się komisji mataczenie oraz dowodzi się posiadania dowodów do tej pory nieuwzględnionych, nie można tej sprawy pozostawić bez wyjaśnienia. Wznowienia badania domagają się również przedstawiciele opozycji. Tylko że chcieliby wyeliminować z udziału w pracach członków byłej komisji Millera, co też podważałoby sens ubiegania się o pomoc partnerów unijnych - tłumaczył profesor i podkreślił, że w przypadku katastrofy smoleńskiej musielibyśmy poprosić o pomoc Rosję: w kwestii uzyskania niezbędnych dowodów do zbadania katastrofy oraz Unię Europejską, która mogłaby nas wspomóc swoimi ekspertami.

  - Przedstawiciele Polski nie dostali dostępu do niektórych dowodów i działań komisji, raport komisji MAK nie uwzględnił zastrzeżeń i uwag polskich, a treść raportu nie została poddana niezbędnej w tym celu konsultacji - zauważył profesor. - Polska ma prawo zażądania pomocy ekspertów innych państw członkowskich UE, a każde z państw jest zobowiązane zapewnić taką pomoc. Skorzystanie z takiej pomocy byłoby szczególnie istotne dla rozstrzygnięcia spornych kwestii dzielących ekspertów lotniczych i ekspertów zespołu sejmowego - uzasadnił prof. Żylicz.

  Osoby, które znają prof. Żylicza tłumaczą sobie jego słowa tak: profesor chce zakończenia wojny polsko-polskiej. Skoro wciąż pojawiają się teorie alternatywne, należy je zweryfikować. Przepytać ekspertów powoływanych przez komisję Antoniego Macierewicza, niech wysłuchają ich międzynarodowi fachowcy i wydadzą opinie. Tak by raz na zawsze zakończyć temat katastrofy smoleńskiej. Pytanie tylko, czy to w ogóle możliwe?

  Maciej Lasek, przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, jeden z członków Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego utworzonej do zbadania katastrofy Tu-154 w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010 r. nie ma wątpliwości, że ponowne badanie katastrofy smoleńskiej niczego nie zmieni. - Przede wszystkim nie ma podstaw do wznowienia śledztwa - mówi nam Maciej Lasek. I tłumaczy, że komisja Millera wyjaśniła przyczyny katastrofy smoleńskiej. Jej wyniki nie zostały zakwestionowane przez żadne organizacje lotnicze, eksperci zgodzili się z kwestiami podnoszonymi w raporcie komisji.

  Przypomnijmy więc: komisja Jerzego Millera opublikowała swój raport z końcem lipca 2011 r. Za bezpośrednią przyczynę katastrofy uznała zejście samolotu poniżej minimalnej, bezpiecznej wysokości przy zbyt dużej prędkości opadania. Zdaniem komisji mogło do tego dojść, gdyż piloci nie kontrolowali wysokościomierzy barometrycznych oraz zignorowali sygnały alarmowe PULL UP systemu TAWS. Nie znaczy to jednak, że chcieli lądować.

  Według komisji podjęli decyzję o podejściu do wysokości decyzyjnej, do czego zgodnie z wojskowymi procedurami lotniczymi mieli prawo w każdych warunkach atmosferycznych. Z raportu dowiadujemy się także, że podejście do lądowania zostało przerwane. Komenda o odejściu na drugi krąg została wydana przez kapitana wtedy, gdy samolot znajdował się ok. 90 m nad ziemią, czyli zaraz po przekroczeniu minimalnej dopuszczalnej wysokości, jak mogło się wydawać załodze opierającej się na radiowysokościomierzu. Niestety było to zaledwie ok. 40 m nad poziomem pasa lotniska, ponieważ samolot leciał w tym momencie nad dnem wąwozu, a lotnisko znajduje się na szczycie zbocza, w kierunku którego lecieli. Gdyby piloci zareagowali błyskawicznie, do tragedii najprawdopodobniej by nie doszło. Jednak zanim wykonali odejście, minęło jeszcze 5 sekund, podczas których zbocze podnosiło się szybko przed dziobem samolotu. W efekcie samolot zaczął skrzydłem ciąć drzewa. Zderzenie z masywną brzozą rozpoczęło destrukcję samolotu i spowodowało utratę jego sterowności.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wielu bezmyślnych.

  zz/ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Skoro nie wierzą polskim komisjom, a wierzą w polityczne wymysły niby ekspertów Antoniego, to już naprawdę głupota do kwadratu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trzeba mówić o trzech aspektach

  jureq (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Tak naprawdę mówiąc o tej tragedii trzeba jeszcze mówić o sposobie w jaki było (a ściślej: nie było) prowadzone polski śledztwo. Ale tego tematu obecne władze boją się najbardziej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Katastrofa smoleńska. Nowa komisja, nowi eksperci?

  Pan Sołtys z Lublina k/Świdnika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  A przed tym wszystkim, albo jeszcze szybciej - kolejny POMNIK, większy, okazalszy niż poprzednie, a najlepiej przed Pałacem Prezydenckim

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zamach

  analityk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Jest prosty sposób. Niech ci co twierdzą, że był zamach oddadzą wszelkie odszkodowania otrzymane od Państwa i niech wystąpią o odszkodowanie od sprawców zamachu. Sprawa skończy się w jakimś sądzie,...rozwiń całość

  Jest prosty sposób. Niech ci co twierdzą, że był zamach oddadzą wszelkie odszkodowania otrzymane od Państwa i niech wystąpią o odszkodowanie od sprawców zamachu. Sprawa skończy się w jakimś sądzie, a jeśli oskarżeni będą z zagranicy to na pewno w którejś instancji skończy się przed międzynarodowym trybunałemzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zamach w Smolensku !

  bicz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  To byl zamach w ramach Resetu,kierownictwo ucieklo zagranice.... swiadkowie i eksperci zgineli z rak seryjnego samobojcy!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  katastrofa

  lucyper (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  jest drugi samolot,jest drugi Kaczyński,reszta podobna,można sprawdzić


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Daj Boże, daj Boże!!!

  Pan Sołtys z Lublina k/Świdnika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  Świetna myśl, panie diable naczelny :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo