Sam zdecydujesz czy chcesz być utrzymywany przy życiu

  Sam zdecydujesz czy chcesz być utrzymywany przy życiu

  Maciej Stańczyk

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W tzw. testamencie życia każdy zadeklaruje, czy w przypadku np. śpiączki ma być sztucznie podtrzymywany przy życiu.
  Jeśli pacjent wyrazi na to zgodę, a lekarze uznają, że dalsze leczenie pacjenta przysporzy mu jedynie cierpień i nie wpłynie na poprawę jego zdrowia, chory zostanie odłączony od aparatury.

  Powiedział to wczoraj portalowi Tvn24.pl Jarosław Gowin, poseł Platformy Obywatelskiej.

  Przepisy regulujące tę kwestię znajdą się w specjalnej ustawie bioetycznej, która wraz z ustawą o zapłodnieniu in vitro powstaje w związku z planowaną przez rząd ratyfikacją Europejskiej Konwencji Bioetycznej. Kompletne przepisy mają być gotowe jeszcze w grudniu. Projekt ustawy przygotowuje działający przy gabinecie premiera zespół ds. konwencji bioetycznej

  Według propozycji przedstawionej przez Gowina chorzy sami mają decydować, czy odłączyć respiratory podtrzymujące ich przy życiu. Jednak nowe przepisy będą mogły być stosowane tylko w skrajnych przypadkach, kiedy lekarze uznają, że stan pacjenta nie rokuje już poprawy.

  - Testament życia będzie miał zastosowanie w wyjątkowych sytuacjach, tylko w przypadku śmiertelnej choroby lub uciążliwego i bolesnego leczenia nierokującego poprawy - mówi "Polsce" Jarosław Gowin. - Chcemy dać chorym prawo do godnej śmierci. Nowe przepisy nie zwolnią lekarzy od odpowiedzialności. Tylko oni będą mogli rozstrzygnąć, czy jest jeszcze szansa na leczenie pacjenta - dodaje poseł Platformy.

  Co na to lekarze?
  - Wola pacjenta wyrażona wtedy, kiedy jeszcze może coś zrobić, powinna być przestrzegana. Ale testament życia powinien być zestandaryzowany i jak najlepiej zabezpieczony przed możliwością nadużyć - skomentował pomysł na antenie TVN 24 Konstanty Radziwiłł, szef Naczelnej Rady Lekarskiej.

  Zdaniem prof. Andrzeja Zolla, żeby nowe przepisy były skuteczne, muszą być niezwykle precyzyjne. Były szef Trybunału Konstytucyjnego pyta: - Co z osobami, którym religia nie pozwala np. na transfuzję krwi?
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo