Menu Region

Zapłacisz wyższy mandat za niebezpieczną jazdę

Zapłacisz wyższy mandat za niebezpieczną jazdę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Marian Satała

17Komentarzy Prześlij Drukuj
Od soboty obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Zobacz, ile kosztować cię będzie mandat.
Najistotniejsze zmiany dotyczą kary za parkowanie w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych (500 zł). Za przejechanie skrzyżowania na czerwonym świetle (300-500 zł) i za jazdę bez włączonych świateł mijania (100 zł). Jednocześnie obniżono grzywnę dla pieszych, którzy przeprawiają się na drugą stronę ulicy na czerwonym świetle z 250 do 100 zł.

I mimo nowych przepisów policjanci z całego kraju nie zauważyli większych zmian. Twierdzą, że wyższe mandaty na razie nie ostudziły zapału kierowców do wyprzedzania na trzeciego ani do przejeżdżania przez skrzyżowanie, mimo że na sygnalizatorze pojawiło się czerwone światło.

Naczelnik sekcji ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie Krzysztof Burdak uważa, że za wcześnie na jakiekolwiek oceny wprowadzenia w życie tego rozporządzenia. - Sobota i niedziela to dwa bardzo spokojne dni, na drogach niewiele się działo - i o jakichkolwiek skutkach wyższych kar będzie można mówić dopiero pod koniec tygodnia.

Na drogach Poznania też nie widać, by nowe sankcje powstrzymywały fantazję kierowców. - Mandaty mamy w bloczkach i jedyna różnica polega na tym, że wypisujemy większą kwotę. Nie potrafię powiedzieć, czy i ile już wystawiono takich mandatów, ale tak naprawdę dla nas nie oznacza to wielkiej rewolucji - mówi Zbigniew Paszkiewicz z Komendy Miejskiej w Poznaniu.

We Wrocławiu do godz. 16 odnotowano tylko 13 kolizji. Weekend na drogach przebiegał bez zmian. Optymizmem napawa to, że pięć razy większa kara odstraszyła od łamania jednego zakazu. - Do tej pory nikt nie stanął na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych - informuje dyżurny z dolnośląskiej drogówki.
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

nieuchronność a nie wysokość...

+37 / -36

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Rokko (gość)  •

"mimo nowych przepisów policjanci z całego kraju nie zauważyli większych zmian. Twierdzą, że wyższe mandaty na razie nie ostudziły zapału kierowców do wyprzedzania na trzeciego ani do przejeżdżania przez skrzyżowanie, mimo że na sygnalizatorze pojawiło się czerwone światło."
Bo może trzeba zacząć te kary egzekwować? Nikt nie zacznie nagle przestrzegać jakiegoś przepisu, tylko dlatego, że na papierze zwiększyła się kara za jego łamanie. Do tego potrzeba, żeby faktycznie tę karę poniósł. I śmiem twierdzić, że większa skuteczność karania byłaby lepszym środkiem odstraszającym, niż zwiększenie wirtualnych kar.

odpowiedzi (0)

skomentuj

A dlaczego nic się nie mówi za co będą niższe mandaty?

+24 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Niniol (gość)  •

Jakoś tak dziwnie cicho jest w sprawie za jakie przewinienia będą niższe mandaty. Nie wiem dlaczego. Bo co złego może być w tym, że święte krowy polskiego ruchu drogowego, czyli piesi, będą płacić mniejszy mandat za przechodzenie przez jezdnię nie na pasach czy na czerwonym świetle?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Karawana jedzie dalej.

+24 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Piper (gość)  •

Zmiany w taryfikatorze poza karą za zajmowanie miejsca dla niepełnosprawnych to jedynie kosmetyka. Nawet ta kara, ma w istocie niewielkie znaczenie. Dużo większy wpływ niż zwiększenie kary miała kampania społeczna (oraz fakt, że jest to temat mało kontrowersyjny, a przestrzeganie przepisu mało uciążliwe).
Pozostałe kary są mało istotne zarówno ze względu na małą wykrywalność (a raczej powszechność zjawiska), jak i brak infrastruktury by przestrzegać wszystkich przepisów.

odpowiedzi (0)

skomentuj