Menu Region

Neandertalczyka zabiła zmiana klimatu

Neandertalczyka zabiła zmiana klimatu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Adam Synowiec

Prześlij Drukuj
Byli najbardziej inteligentnymi stworzeniami na naszym kontynencie przed przybyciem do Europy z Bliskiego Wschodu homo sapiens.
Ostatni neandertalczycy żyli jeszcze w jaskiniach Gibraltaru około 30 tys. lat temu.Zagadka wyginięcia krewnych praczłowieka z bocznej linii do dzisiaj nie została wyjaśniona przez naukę. Najnowsza hipoteza biologów molekularnych Patricka Chinnery'ego i Gavina Hudsona z Newcastle University sugeruje, że neandertalczyk wymarł z powodu degeneracji układu nerwowego spowodowanej zmianami klimatu. Odkrycie opisano w raporcie opublikowanym w najnowszym wydaniu magazynu naukowego "New Scientist".

Do tej pory uważano, że neandertalczyk został pośrednio (przez wyparcie go z terenów łownych) lub bezpośrednio (fizycznie) wytrzebiony przez przodka człowieka współczesnego. Antropolog Kathleen Gibson uważa, że wczesny homo sapiens, potomek agresywnych pitekantropów, choć był gatunkiem mniej inteligentnym i wartościowym, po prostu wymordował spokojnych neandertalczyków. Nasi bezpośredni przodkowie byliby więc biblijnymi Kainami, a neandertalczycy - Ablami.

Homo neanderthalensis ewoluował w czasach epoki lodowcowej. Jego przyzwyczajone do zimnego klimatu mitochondrialne DNA podlegało mutacjom, kiedy zaczęło się ocieplać, co spowodowało zakłócenia w powielaniu się komórek. U współczesnych ludzi mitochondria odpowiadają za produkcję energii dla komórek (w postaci ATP).

Według Chinnery'ego i Hudsona neandertalczyk ewolucyjnie wykształcił zdolność zamiany energii w mitochondrium od razu na ciepło utrzymujące organizm we właściwej temperaturze. Kiedy środowisko zaczęło się na stałe ocieplać, ta sztuczka genowa neandertalczyka stała się po prostu niepotrzebna.

Homo neandertahlensis brakowało za to energii na inną wielce potrzebną aktywność organizmu. Choćby na obronę przed homo sapiens.

Mitochondria człowieka współczesnego są w stanie wytwarzać 36 molekuł ATP przechowywanych potem w komórce w pojedynczej cząsteczce glukozy. Przypuszczalnie podobnie funkcjonowały organizmy bezpośrednich przodków ludzi, którzy żyli obok neandertalczyków 30 tys. lat temu.

Jako w pełni ukształtowana rasa neandertalczycy pojawili się w Europie 150 tys. lat temu. Potrafili śpiewać (a raczej mruczeć melodyjnie), grać na instrumentach i byli niezwykle utalentowani plastycznie. Wymyślili flet, który być może wstępnie służył im do dawania sygnałów zwierzętom hodowlanym.

Ich naskalne malowidła zaskakują do dziś. Używali wyrafinowanych narzędzi i prowadzili życie rodzinne. Produkowali ubiory z futer i być może posługiwali się prymitywną mową. Prowadzili osiadły styl życia (żyjący w tym samym czasie wcześni homo sapiens byli nomadami). Neandertalczyk żył przeciętnie około 40 lat. Nawet ponad dekadę dłużej od przeciętnego wczesnego homo sapiens.
1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się