Menu Region

Euro wypiera kredyty we frankach

Euro wypiera kredyty we frankach

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Beata Tomaszkiewicz, Łukasz Pałka

Prześlij Drukuj
Już w najbliższy czwartek Europejski Bank Centralny najprawdopodobniej podejmie decyzję o obniżce stóp procentowych w strefie euro.
Zgodnie z oczekiwaniami cięcie ma wynieść 0,5 pkt proc. - do poziomu 2,75 proc. Jednak część analityków jest zdania, że obniżka będzie jeszcze większa. Może sięgnąć nawet 0,75 pkt proc.

To już trzecie cięcie stóp w Eurolandzie w tym roku. Do tej pory obniżono je w sumie o 1 pkt proc. - do 3,25 proc. Dla Polaków takie obniżki oznaczają, że dotychczas mało popularne kredyty hipoteczne w euro znów stają się coraz atrakcyjniejsze. Tym bardziej że kolejne banki wycofują się z finansowania zakupu nieruchomości frankami szwajcarskimi.

Od dziś kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich nie będzie udzielał Bank Millennium. Do tej pory był to jeden z głównych graczy na tym rynku - obok PKO BP, DomBanku, marki detalicznej Getinu, i GE Money. Millennium tylko w tym roku sfinansował zakup nieruchomości na ponad 17 mld zł, z czego 80 proc. w szwajcarskiej walucie.

- Głównym powodem tej decyzji jest nadal niekorzystny i trudno przewidywalny rozwój sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych, w wyniku którego znacznie wzrosło ryzyko udzielania kredytów hipotecznych w walutach, szczególnie we frankach szwajcarskich - wyjaśnia Agnieszka Nachyła, dyrektor Departamentu Marketingu i Rozwoju Bankowości Hipotecznej Millennium.

Do września tego roku Millennium i DomBank były instytucjami, które najchętniej finansowały nieruchomości frankiem. W październiku oba wycofały się z udzielania kredytów w walucie na 100 proc. wartości nieruchomości. DomBank wprowadził obowiązek posiadania wkładu własnego w wysokości 30 proc. wartości nabywanego lokalu lub domu, a Millennium - 35 proc. W ubiegłym miesiącu Dom Bank jako pierwszy zrezygnował z franka.

Równocześnie w ślad za tymi bankami w listopadzie szereg instytucji wprowadziło obowiązek posiadania wkładu własnego dla kredytów w walucie - Santander 35 proc., PKO BP 20 proc., Kredyt Bank, Noble i Eurobank 10 proc. W ubiegłym tygodniu do tego grona dołączył MultiBank.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się