Menu Region

Stopy procentowe znowu spadną

Stopy procentowe znowu spadną

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Marek Rogalski, analityk DM FIT

1Komentarz Prześlij Drukuj
Wydarzeniem tygodnia będzie niewątpliwie zaplanowane na najbliższy czwartek posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i kolejna decyzja o obniżce stóp. Szybkie cięcia w strefie euro wymuszą podobną postawę naszej Rady Polityki Pieniężnej.
Zresztą dała ona już sygnał gotowości do obniżek stóp procentowych, decydując się na ich cięcie o 0,25 pkt proc. w ubiegłym tygodniu.

Główną motywacją stały się obawy związane ze spowolnieniem gospodarki w kolejnych kwartałach. Warto zaznaczyć, że opublikowane w miniony piątek dane o wzroście PKB w trzecim kwartale tego roku tylko pozornie wydają się być dobre. Dynamika wyniosła 4,8 proc. rok do roku (zgodnie z oczekiwaniami) wobec 5,8 proc. w drugim kwartale i 6,0 proc. w pierwszym.

Ale już tempo inwestycji gwałtownie wyhamowało - do 3,5 proc. rok do roku. Tym samym nie można wykluczyć, że RPP zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp procentowych jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, a w nowym roku łączne cięcie wyniesie 1 pkt proc. Finalnie stopy procentowe spadną więc w końcu 2009 r. do poziomu 4,5 proc.

Co to wszystko będzie oznaczać dla przeciętnych Polaków? Obniżki powinny wpłynąć na spadek wysokości rat kredytów hipotecznych. Nie przełoży się to jednak na skłonność do szybkiego zaciągania nowych pożyczek. Będziemy w większym stopniu obawiać się o naszą finansową przyszłość ze względu na zawirowania na rynku pracy, ryzyko spadku wynagrodzeń i spodziewany wzrost bezrobocia w 2009 r.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

spadaja

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mag (gość)  •

A nich spadają stopy procentowe, już mam dosyć tego co się dzieje na giełdzie. Cierpliwość mi się powoli kończy, ile można patrząc jak wartość akcji, które posiadam w Ing spada pomimo moich usilnych starań i śledzenia wydarzeń na rynku cały czas.

odpowiedzi (0)

skomentuj